Niconico kumikyoku fashion


S.N. Case Title
1 M-PESA: Kenya's Experiment with Branchless Banking.
2 TOMS: One for One Giving Model
3 Cadbury's Relaunch of Caramel and Wispa: Reposing faith in Standalone brands?
4 Walmart: Scripting Success through Customer Analytics
5 Frugal Engineering: Innovation at Renault-Nissan
6 Himalayan Tsunami: A Wake Up Call for Humanitarian Logistics
7 Southwest Airlines: Transforming Boarding Process via Game Theory
8 IRCTC: Supply Chain Management
9 Reliability Centered Maintenance: What Went Wrong at Boeing?
10 Amazon’s Drone Deliveries: An Operational Dilemma?
11 Goldman Sachs' Private Placement in Facebook: Sound Financial Strategy?
12 The Rise of Brand Tendulkar: Sachin's Success and Beyond
13 Big Data: Can it Rejig the Global Food Chain?
14 IoT in the Indian Dairy Industry
15 Pepsi's 'Refresh' Ad Strategy: Shift from Super Bowl to Social Media
16 Mumbai Dabbawalas Go Digital
17 Moda Operandi Inc.: Rise of High-end Fashion Retailer
18 The Master of Sound Amar Gopal Bose: Transforming Innovation into Business
19 India’s First Bullet Train Project: A Big Leap to the Future?
20 Green Technology: Bank of America's Initiative towards Sustainable Development
21 Success Mantra of Myntra.com
22 The KFC ‘Chicken Crisis’: What Went Wrong?
23 Lean Six Sigma: Ushering A New Era in Healthcare?
24 Elon Musk: ‘Iron Man’ of Innovation
25 MokshaYug Access (MYA) in India: Enriching India’s Dairy Farmers
26 Limyè Pa w: Lighting up the Lives at Haiti
27 PepsiCo India: On Road to Sustainable Development?
28 Urban Ladder: Scaling Up Success?
29 General Electric's Reverse Innovation : Will it be Successful?
30 Starbucks Unbranded Stores - A Move to Regain Former Glory?
31 WeWork: Transforming the Traditional Workplace
32 Chumbak: The ‘India-inspired’ Entrepreneurial Success (Compact Case)
33 Google Launching Superphone 'Nexus one' : Will it succeed?
34 Groupon: An Emerging Giant in Social Commerce
35 Indizel: Fuelling India’s ‘Energy Independence (Compact Case)
36 Unmetric: Unleashing Competitive Edge in Social Analytics
37 3D Printing Technology – Harbinger of a New Industrial Revolution?
38 Dove's Real Beauty, men's Version: Will it Work?
39 Ambush Marketing: A Free Ride on Global Sport Events?
40 100 Years of Indian Cinema – Expanding Horizons
41 Zenefits: Creating a Splash in the Health Insurance Industry?
42 Mann Deshi Foundation – Empowering Rural Women in India
43 Are New Technologies Killing the PC?
44 Harley Davidson's Commitment to Brand Communities
45 RIM's BlackBerry: Can it outsmart the Competition?
46 ‘Chetna Organic’: A Fair Trade Initiative through Organic Cotton
47 Net Neutrality: The Indian Dilemma
48 ‘White Spaces’ – Connecting Africa with the World
49 SandWedges for Delhi-ites (Compact Case)
50 Idli Factory: Churning out Fresh Idlis in Chennai (Compact Case)
51 Khan Academy: Reinventing Education through Technology
52 Crowdfunding: A Blessing for Small Business Start-ups?(Case for undergraduates)
53 Realising Financial Goal: A Case of Dreamers Media (Case for undergraduates)
54 Is India Ready to Learn Online?
55 Pizza Studio: Will it be the ‘Chipotle’ of the Pizza World?
56 Yerdle: The

Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od wtorku do piątku, o godz. 14:30, z powtórkami w kolejne dni powszednie. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa[3]. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie[4] (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.

Spis treści

[pokaż]

Historia rodziny Forresterów Edytuj

Stephanie Douglas, kobieta o silnej woli, wywodząca się z bogatej rodziny, spotkała swojego przyszłego męża Erica Forrestera, który chciał zostać projektantem mody, na Northwestern University w Chicago, w stanie Illinois. Kiedy kobieta zaszła w ciażę, mężczyzna ożenił sie z nią, choć myślał o ślubie z Elizabeth Henderson. Państwo Forrester przeprowadzili się do Los Angeles, gdzie założyli "Dom mody Forrester" (Forrester Creations) oparty na talencie Erica i finansowany przez Stephanie. W trakcie zdobywania międzynarodowego prestiżu, sławy i bogactwa małżeństwu udało się wychować czwórkę dzieci w ciepłej, domowej atmosferze – najstarszego syna Ridge'a, jego brata Thorne'a i dwie młodsze siostry, Kristen i Felicię. Po latach, kiedy wszystkie dzieci były już dorosłe, odkryto, że biologicznym ojcem Ridge'a jest Massimo Marone. Stephanie i Eric mieli też córkę, Angelę. Dziewczynka zmarła w wieku 14 lat, a pani Douglas powiedziała mężowi, że Angela zmarła przy narodzinach.

Początek i rozwój serialu Edytuj

Pierwsze odcinki serialu skupiały się na ślubie Ridge'a i Caroline Spencer, córki bogatego, bardzo wpływowego biznesmena Billa Spencera. W tym czasie Ridge był już projektantem mody i wiceprezesem Forrester Creations. Wszystkie media, od wielkich stacji telewizyjnych po tabloidy, nazywały to wydarzenie "ślubem roku w świecie mody". Tysiące kobiet widząc zdjęcia Ridge'a zastanawiały się, kim jest kobieta, która skradła serce niedawnemu playboyowi, który deklarował, że nie spędzi reszty życia u boku jednej kobiety.

Jedną z tych kobiet była studentka chemii – Brooke Logan, wywodząca się z klasy średniej, mieszkająca z samotną matką Beth i rodzeństwem: Stormem, Donną i Katie w typowym amerykańskim domu w Dolinie San Fernando w Los Angeles. Ironiczne zrządzenie losu sprawiło, że kobieta okazała się tą samą osobą, z którą Eric chciał się ożenić. Życie Brooke szybko stało się kluczowym elementem fabuły serialu. Jej romans z Ridge'em był głównym wątkiem pierwszego roku emisji Mody na sukces. Od czasu do czasu Ridge i Brooke wiązali się ze sobą tylko po to, by po pewnym czasie ponownie rozstać się z powodu zaistniałych okoliczności, a Ridge niezmiennie odnajdywał spokój (zwykle kończący się ślubem) u boku kolejnej miłości jego życia, dr Taylor Hayes. Przez ponad dekadę, głównym wątkiem serialu była rywalizacja między Taylor i Brooke o względy Ridge'a. Dodatkowo, rywalizacja pomiędzy matką Ridge'a - Stephanie i Brooke była kluczowa dla serialu od samego początku. Po jednym z rozstań z Ridge'em, Brooke związała się z jego ojcem Erikiem, który nieco wcześniej rozwiódł się ze Stephanie. Brooke urodziła mu dwójkę dzieci. Po pewnym czasie również to małżeństwo zakończyło się rozwodem, a Eric wrócił do Stephanie. Podobnie Brooke i Ridge powrócili do schematu związek-rozstanie, przeplatanego związkami Brooke z innymi mężczyznami i powrotami Ridge'a do Taylor. W 2006 roku ostatecznie rozpadło się małżeństwo pani Hayes i Forrestera, który uświadomił sobie, że tak naprawdę kocha Brooke i w 2009 roku ponownie został mężem Logan. Wtedy Taylor zaczęła szukać pocieszenia w ramionach innych mężczyzn. Związek Brooke i Ridge'a ostatecznie zakończył się w 2012 roku. Kiedy Stephanie zachorowała na raka płuc, pogodziła się z Brooke. W 2012 roku seniorka rodu Forresterów umarła w ramionach najstarszej Loganówny. Po rozstaniu z Ridge'em, Brooke nawiązała romans ze swoim szwagrem, Billem Spencerem, z którym zaszła w ciążę. Natomiast Taylor związała się z Erikiem.

Wątki poboczne Edytuj

Przez wiele lat dom mody Spectra Fashions, kierowany przez Sally Spectrę, był głównym rywalem Forresterów. Sally, niezwykła postać z oburzającymi strojami i sporą czerwoną fryzurą, uczestniczyła zarówno w komicznych jak i tragicznych wątkach, z pomocą głupiutkiej recepcjonistki Darli Einstein, projektanta Clarke'a Garrisona, syna CJ'a oraz krawca Saula Feinberga. Mimo że na początku Sally i Stephanie Forrester były śmiertelnymi wrogami, po latach zaczęły się przyjaźnić. Sally zaczęła nawet pracować w Forrester Creations, po tym, jak ostatecznie postanowiła zamknąć swoją firmę. Ostatecznie wyjechała z kraju do Saint-Tropez, a swoją firmę sprzedała Jackie i Nickowi. Potem przeniosła się na Wyspy Kanaryjskie. Kiedy w 2012 roku Stephanie zadzwoniła do Spectry, okazało się, że spędza beztrosko czas w towarzystwie młodych mężczyzn.

Córka Sally – Macy Alexander, piosenkarka, przeszła w życiu wiele m.in. walczyła z alkoholizmem. Rzekomo zginęła w wypadku samochodowym, ale wybuch wyrzucił ją z samochodu. Odnalazła ojca, Adama, i wraz z nim, ukrywała się. Gdy została odnaleziona we Włoszech, wróciła do Los Angeles i ponownie związała się z Thorne'em. Jednak pijany mężczyzna przespał się z Darlą, która zaszła w ciążę. Żona nie wybaczyła mu zdrady, spoliczkowała go i podjęła decyzję o rozwodzie. Po pewnym czasie zaprzyjaźniła się z mężczyzną, który również walczył z alkoholizmem – Deaconem Sharpem, z którym ostatecznie wzięła ślub. Kilka tygodni później córka Sally Spectry została ranna w nocnym klubie, gdzie występowała jako piosenkarka. Zapadła w śpiączkę, jej matka oznajmiła Forresterom, że odłączyła ją od aparatury podtrzymującej życie.

W ostatnich latach rodzina Spectry i jej przyjaciele zostali wyparci przez wprowadzenie do serialu Massima Marone wraz z jego bliskimi. Marone, miliarder zajmujący się żeglugą, wychowywał się i spotykał w czasie studiów ze Stephanie. Spędzili ze sobą tylko jedną noc, niedługo przed tym, gdy Stephanie pierwszy raz przespała się z Erikiem. Po ponad czterdziestu latach testy wykazały, że Massimo jest biologicznym ojcem Ridge'a. Jakiś czas później w serialu pojawiła się Jacqueline Payne, była kochanka Massima i wyznała, że jej syn – Dominick "Nick" Payne, jeden z kapitanów Marone Industries również jest jego synem. W przeciwieństwie do Ridge'a, Nick nie był biznesmenem i zmienił swoje nazwisko na Marone.

W 2006 roku Massimo Marone wyjechał z Los Angeles. W 2012 roku z serialu zniknęli Nick, Jackie oraz jej mąż Owen Knight. Serial skupił się na klanie Spencerów złożonym z Billa Spencera, jego nieślubnego syna Liama, a także siostry Billa - Karen oraz jej żony Danielle (mają córkę Caroline). W 2009 roku Bill ożenił się z Katherine Logan. W 2012 roku na świat przyszedł ich syn Will. W 2013 roku w serialu pojawił się Wyatt Fuller, drugi nieślubny syn Billa, a także jego matka Quinn Fuller. Obecnie obaj bracia - Liam i Wyatt konkurują ze sobą o tę samą kobietę, Hope Logan.

Spin-off Edytuj

Latem 2013 roku, Moda na sukces doczekała się spin-offu. Internetowy serial Room 8 został stworzony przez Bradleya Bella, przy współpracy z aktorami serialu - Karlą Mosley oraz Lawrence'em Saint-Vincentem. Pierwotnie, serial został stworzony na potrzeby scenariusza Mody na sukces. Serial powstał jednak naprawdę i wszystkie osiem odcinków ukazano w Internecie. W Room 8 Mosley i Saint-Victor grają główne role. Room 8 nie jest powiązany z fabułą Mody na sukces.

Czołówka i temat muzyczny Edytuj

Temat muzyczny Mody na sukces, "High Upon This Love", został napisany przez Jacka Allocco i Davida Kurtza. Partia saksofonu była wykonywana przez Erica Marienthala. Wersja wokalna utworu, wykonywana przez Dionne Warwick, w okresie od listopada 1998 do lipca 1999 występowała w napisach końcowych opery mydlanej.

Pierwsza czołówka serialu pojawiała się od 1987 do 1995 roku i trwała ok. 30 sekund. Stworzona przez Wayne'a Fitzgeralda, składała się ze zdjęć ówczesnej obsady, modelek oraz projektów. Zakończenie stanowiło ujęcie rozwijającej się różowej rolki materiału, z dodanym napisem The Bold and the Beautiful, pisanym majuskułą czcionki Huxley Vertical, losowo się pojawiającym i układającym się w logo serialu[5].

Muzyka została przedłużona w 1995 roku i trwała 42 sekundy, a w 2000 roku uległa przeróbce. Na przestrzeni lat zmieniały się zdjęcia bohaterów serialu, prócz ujęć czwórki aktorów – Johna McCooka, Susan Flannery, Katherine Kelly Lang i Ronna Mossa – występujących od początku istnienia serialu, których ujęcia pozostawiano niezmienione.

2 lipca 2004 roku do serialu wprowadzono zupełnie nową czołówkę, wraz z nowym logo serialu – monogramem B&B na czerwonym tle. W Polsce czołówka ta ukazała się pierwszy raz 4 grudnia 2008. Zamiast zdjęć, wykorzystano w niej nagrane ujęcia głównych postaci, wraz z ich serialowym imieniem, oraz (od 2005) z dodanym nazwiskiem aktora. Postacie występujące gościnnie, nie zostawały dodawane do czołówki. Większość członków obsady występuje w czołówce w ciemnym ubraniu. Istnieją cztery wersje nowej czołówki – pełnej długości, wersja skrócona z postaciami, oraz dwie bez ujęć aktorów. Pierwsze trzy z nich rozpoczyna się okładką magazynu o modzie, która przemienia się w ujęcia z sesji zdjęciowej. Czwarta wersja jest najkrótszą i została wprowadzona w grudniu 2005. Wraz z wprowadzeniem nowej wersji czołówki zmieniono towarzyszący jej utwór muzyczny. W odcinku 6000., pojawiło się samo logo serialu. Był to specjalny odcinek, poświęcony osobom, które wygrały walkę z rakiem. Samo logo pojawiło się również w odcinku 6449., który był poświęcony przyjęciu pożegnalnemu dla Stephanie Forrester. Czołówka bez stałego podkładu muzycznego pojawiła się w odcinku 6456., w którym Stephanie umarła.

Podczas gali z okazji 6000. odcinka, zaprezentowano kolejną wersję czołówki. Zmianie uległ zarówno towarzyszący temat muzyczny, jak i zamysł czołówki, która ukazuje wybieg podczas pokazu mody, wokół którego znajdują się postacie[6]. Istnieją również dwie krótsze wersje tej czołówki. W pierwszej z nich są pokazane postacie, natomiast w drugiej, nie ma ich. W odcinku 6186., wyemitowanym w USA 31 października 2011 roku, w czołówce pojawiły się latające nietoperze. Miało to nawiązać do obchodzonego w tym dniu Halloween. W odcinku 6216., pojawiło się samo logo serialu. Był to specjalny odcinek, poświęcony porzuconym dzieciom. W 6286. odcinku, pojawia się samo logo serialu, które przybiera srebrny kolor. W logo wpisana jest liczba 25, a poniżej napis "Srebrna rocznica". Był to odcinek przygotowany na obchody 25-lecia serialu.

Czołówka Mody na sukces jest obecnie jedną z trzech (obok tych z Żaru młodości i General Hospital), w których pokazywane są imiona postaci.

W czołówce emitowanej obecnie na TVP1 występują postacie w następującej kolejności: Stephanie Douglas Forrester, Eric Forrester, Brooke Logan Forrester, Ridge Forrester, Taylor Hayes Jones, Bridget Forrester, Dominick Marone, Donna Logan, Katie Logan Spencer, Bill Spencer Jr, Liam Spencer, Hope Logan, Oliver Jones, Steffy Forrester, Thomas Forrester, Amber Moore, Rick Forrester, Marcus Forrester, Pamela Douglas, Whip Jones, Agnes Jones, Owen Knight i Jacqueline Marone Knight.

W czołówce emitowanej obecnie na CBS występują postacie w następującej kolejności: Eric Forrester, Brooke Logan, Ridge Forrester, Katie Logan, Donna Logan, Hope Logan, Bill Spencer Jr, Liam Spencer, Wyatt Spencer, Quinn Fuller, Thorne Forrester, Aly Forrester, Steffy Forrester, Carter Walton, Pamela Douglas, Oliver Jones, Maya Avant, Caroline Spencer Forrester i Rick Forrester.

W krótszej wersji tej czołówki, Steffy występuje między Quinn a Thorne'em.

Napisy końcowe Edytuj

Pierwsza wersja napisów końcowych pojawiła się od 1987 do 1992 roku; prezentowane były one na czarnym tle. W 1992 roku czarne tło zastąpiono zmieniającymi się w każdym odcinku krajobrazami Los Angeles. W 2000 muzyka została skrócona, oraz pojawiła się krótsza wersja (bez wymienionych aktorów odgrywających postacie). Wraz ze zmianą tematu muzycznego czołówki w 2004, zmianie uległ też utwór muzyczny w napisach końcowych. Pojawienie się nowej wersji czołówki w 2011 także wiązało się z lekką modyfikacją napisów końcowych - umieszczono nowy logotyp serialu i dodano dłuższą wersję tematu muzycznego z czołówki.

Realizacja Mody na sukces opiera się na tradycyjnym i typowym dla opery mydlanej sposobie kręcenia scen w studiu, z wykorzystaniem specjalnie stworzonej scenografii. Odpowiada ona głównie takim miejscom, jak posiadłość Forresterów czy siedziba Domu mody Forrester.

Aby przedstawić miejsce wydarzeń w serialu, pokazywane są ujęcia różnych budynków w Los Angeles, na przestrzeni lat pełnią one jednak różne funkcje. W 2001 roku budynek, który był pokazywany jako miejsce pracy Taylor, od 2003 do 2006 był pokazywany jako "Marone Industries". W 2009 roku znów ukazano go jako miejsce pracy Taylor. W 2007 roku budynek, który był pokazywany jako "Forrester Originals", od 2009 do 2010 roku był pokazywany jako "Spencer Publications".

W ostatnich latach, podobnie jak w zakończonym już Guiding Light, pojawia się coraz więcej ujęć nagrywanych poza studiem. Postacie odwiedzają fikcyjną plażę Bikini, w rzeczywistości będącą jedną z plaż w Kalifornii. Coraz więcej jest także scen wokół siedziby Domu mody Forrester, kręconych w różnych miejscach studia CBS.

Moda na sukces była jedną z oper mydlanych, które najpóźniej przeszły ze standardowej na wysoką rozdzielczość obrazu. 7 września 2011 wyemitowano pierwszy odcinek wyprodukowany w HD.

Moda na sukces w kulturze masowej Edytuj

Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce, przez co często jest obiektem żartów. W różnego typu programach i artykułach pojawiają się nawiązania do serialu. Piętnowane są cechy charakterystyczne dla opery mydlanej, takie jak wolna akcja i niski poziom aktorstwa (patrz: sekcja Krytyka), a tytuł często wykorzystuje się w porównaniach i jest synonimem czegoś nudnego[7].

W serialach takich jak Sześć stóp pod ziemią, Sąsiedzi czy Niania bohaterowie rozmawiają o wydarzeniach z serialu bądź go oglądają. Najlepszym jednak przykładem wykorzystania tego motywu jest parodia emitowana na kanale TVN pt. Grzeszni i bogaci, piętnująca cechy tej opery mydlanej[8]. W serialu pojawiły się znane z Mody na sukces imiona i nazwiska, takie jak Forrester, Tejlor czy Rik. Serial był produkowany w oparciu o francuską wersję pt. Le cœur a ses raisons (po polsku: serce ma swoje racje).

Alan Basski w swym utworze pt. "Życie jest piękne" wspomina o Modzie na sukces, śpiewającBłąd rozszerzenia cite: Brak znacznika zamykającego </ref> po otwartym znaczniku <ref>.

Jedno z pytań w Milionerach miało treść: Kto potrafi trzasnąć drzwiami obrotowymi i wie, ile odcinków ma "Moda na sukces"? Odpowiedzią był Chuck Norris.

W Momencie prawdy, produkcji stacji Polsat, jedno z pytań zadanych graczowi było: Czy kiedykolwiek śniłeś, aby stać się jednym z bohaterów Mody na sukces? Gracz odpowiedział: Tak.

Opera mydlana skupia się na losach głównych postaci: Stephanie, Erica, Brooke, Ridge'a, Taylor oraz Thorne'a. Serial krytykowany jest jednak za mało rozwinięte wątki poboczne i zbytnie skupianie się na wąskiej grupie głównych postaci. W innych amerykańskich operach mydlanych rzadkością jest opowiadanie przez kilkanaście odcinków o tym samym wątku, co często zdarza się w Modzie na sukces.

Wątki Edytuj

Krytyce poddawany jest też fakt zbyt szybkich zmian w fabule dotyczących związków postaci. Jednocześnie, wielu znanych krytyków, m.in. Carolyn Hinsey, wielokrotnie wspomina o nagłych zatrzymaniach rozwoju akcji i niespodziewanych zakończeniach wątków (tak jak to miało miejsce w 2003, w wątku romansu pomiędzy Bridget a Ridge'em).

W serialu pojawiają się też wątki, które nie są możliwe w rzeczywistości. Często powracają postacie, które uważano za nieżyjące. W 1994 i 2002 uznano za zmarłą Taylor Forrester (w 1994, samolot, którym miała lecieć rozbił się; w 2002, została postrzelona przez Sheilę); postać jednak powróciła kolejno w 1995 (gdy okazało się, że Taylor została uratowana przez księcia Omara Rashida) i 2005 (gdy wyszło na jaw, że Taylor nie umarła, a zapadła w śpiączkę; jej ciało wykradł książę Omar, w trumnie pozostawiając plastikową kukłę). Kolejnym przykładem takiego surrealistycznego powrotu jest wątek Macy Alexander, o której domniemano, że w 2000 zginęła w wyniku eksplozji samochodu; w 2003 okazało się, że wybuch wyrzucił ją z samochodu i dzięki temu przeżyła. W tym samym roku rzekomo zginęła również główna postać Mody na sukces – Ridge Forrester. Za zmarłego uznano go po wpadnięciu do rozpalonego pieca; kilka odcinków później okazało się jednak, że Forrester przeżył, gdyż nie wpadł do pieca, tylko do komory na popiół i przez kilka dni był nieprzytomny. W 2005 roku Felicia Forrester wróciła do rodzinnego miasta z wiadomością, że nastąpił nawrót raka okrężnicy i wkrótce umrze. Forresterowie myśleli, że zmarła w ramionach matki. Jak się później okazało, Forresterówna odzyskała przytomność w karetce i przeżyła dzięki interwencji Stephanie. Kiedy w 1990 zmarła pierwsza żona Ridge'a, Caroline Spencer, William Bell chciał, aby w 1994 roku wróciła ze świata zmarłych. Odtwórczyni tej roli - Joanna Johnson - nie zgodziła się. Na ten sam pomysł wpadł Brad Bell, ale aktorka znów odmówiła.

Zmiany w obsadzie Edytuj

Zmiany w obsadzie są stałym elementem serialu. W 25-letniej historii serialu wiele postaci było odgrywanych przez dwóch lub więcej aktorów, co często wywoływało sprzeciw odbiorców. Już w 1987 roku z obsady zniknęła Judith Baldwin – pierwsza odtwórczyni roli Beth Logan; zastąpiła ją Nancy Burnett. W roli seniorki rodu Loganów gościnnie wystąpiła też Marla Adams (1991 r.), a od 2008 do 2010 roku rolę Elizabeth grała Robin Riker. Kolejnym przykładem jest zmiana aktorki grającej postać Bridget Forrester, ze zdobywczyni Emmy, Jennifer Finnigan, na mniej znaną Emily Harrison. Zmiana ta nie była akceptowana przez widzów, więc postać ta szybko przestała występować często i aktorka występowała gościnnie. Błąd ten postanowiono naprawić, i rolę przejęła była gwiazda Żaru młodości, Ashley Jones, która pozostała w obsadzie do listopada 2010 roku, a powróciła gościnnie w październiku 2011, w lutym 2012 oraz w maju 2013. W grudniu 2013, Thorsten Kaye zastąpił Ronna Mossa w roli Ridge'a Forrestera.

W Modzie na sukces było jednak wiele udanych zmian w obsadzie, np. przejęcie roli Thorne'a Forrestera przez Winsora Harmona, Felicii Forrester przez Lesli Kay, Stephena Logana przez Patricka Duffy i Kristen Forrester przez Tracy Melchior. Z kolei zmiana aktora grającego postać Ricka Forrestera, z Justina Torkildsena na aktora z Days of our Lives, Kyle'a Lowdera w 2007, wywołała mieszane uczucia. Lowder w styczniu 2011 odszedł z obsady, a od września 2011 rolę Ricka ponownie odgrywa Jacob Young (wcześniej w latach: 1997-1999). Kolejną wartą odnotowania zmianą było zastąpienie w 2007 Nancy Sloan, trzykrotną zdobywczynią Emmy, Heather Tom w roli Katie Logan, młodszej siostry Brooke i Donny. Heather Tom pierwszy raz pojawiła się w 2007 roku; gra w serialu do dziś. We wrześniu 2012 roku obsadę opuścił Ronn Moss, który od początku istnienia serialu wcielał się w rolę Ridge'a Forrestera. W tym samym roku kolejna aktorka z oryginalnej obsady - Susan Flannery (odtwórczyni roli Stephanie Douglas Forrester) - podjęła decyzję o odejściu z serialu. W 2013 roku, z serialu postanowiła odejść jedna z kolejnych, głównych postaci serialu, Hunter Tylo, wcielająca się w rolę dr Taylor Hayes Forrester. Powróciła na krótko w 2014 roku.

W serialu można odnieść wrażenie, że dzieci starzeją się szybciej od swoich rodziców, ponieważ aktorzy dziecięcy, po upływie pewnego czasu, są zastępowani innymi, starszymi; natomiast dorośli aktorzy zasadniczo się nie zmieniają. Zjawisko to jest nazywane SORAS. Oglądając serial można odnieść wrażenie, że czas płynie szybciej niż w rzeczywistości. Najlepszym przykładem jest postać Hope Logan, która w serialu narodziła się w 2002 roku, a od 2010 jest już odgrywana przez pełnoletnią aktorkę, Kimberly Matulę.

Krytyka niemal kazirodczych związków postaci Edytuj

Stosunkowo mała obsada zmusiła twórców do stworzenia związków pomiędzy członkami rodzin połączonych powinowactwem. Dodatkowo, wiele wątków dotyczyło walk o partnera pomiędzy rodzeństwem lub dzieckiem i rodzicem. Postacie te nie są jednak spokrewnione biologicznie, gdyż w 2001 okazało się, że ojcem Ridge'a Forrestera jest Massimo Marone, a nie jak wcześniej uznawano, Eric Forrester.

Przykłady tego typu związków:

 • Związki Erica Forrestera z Elizabeth "Beth" Henderson Logan (przed emisją serialu; 1987–1988) i jej córkami – Brooke (1990–1993, 2005) i Donną (2007–2010, 2013-).
 • Flirt pomiędzy Ridge'em Forresterem, a Bridget Forrester (2003, 2005), która w chwili swoich narodzin (1992) była uznana za jego córkę; potem udowodniono, że jej ojcem jest Eric Forrester (1996). Przez lata uważano Bridget i Ridge'a za przyrodnie rodzeństwo. Bridget była też jego pasierbicą, kiedy Ridge był w związku małżeńskim z Brooke Logan.
 • Związki Ridge'a Forrestera z siostrami Logan: małżeństwa z Brooke (1994-1995; 1998, 2003-2004, 2004-2005, 2009, 2009-2011, 2012), związek z Katie (2014) i flirt z Donną (2006).
 • Małżeństwa Nicka Marone'a z Bridget Forrester (2005-2006, 2008, 2009-2010), małżeństwo z jej matką - Brooke (2006-2007), a także romanse z siostrami Brooke - Katie (2008-2009) i Donną (2012).
 • Małżeństwo Thorne'a Forrestera z Brooke Logan (2001) i jego relacje z jej siostrami: zaręczyny z Donną i flirt z Katie.
 • Małżeństwo Billa Spencera z Katherine Logan (2009-2013), flirt z jej siostrą Donną (2009) i romans z jej drugą siostrą, Brooke (2012-13).
 • Małżeństwa Brooke Logan z mężczyznami z rodziny Forresterów: Erikiem (1991-1993, 2005), Ridge'em (1994-1995; 1998, 2003-2004, 2004-2005, 2009, 2009-2011, 2012) i Thorne'em (2001).
 • Romanse Brooke z jej ówczesnymi zięciami, Deaconem Sharpe'em (2001-2002) i Nickiem Marone (2005-2006) oraz romans ze szwagrem, Billem Spencerem (2012-2013).
 • Relacje Donny Logan z mężczyznami z rodziny Forresterów: flirt z Ridge'em (2006), zaręczyny z Thorne'em (2007) i małżeństwo z Erikiem (2008-2010).
 • Związki Amber Moore z Forresterami: małżeństwa z Rickiem (1999-2000, 2001-2003) i romans z Thomasem oraz Marcusem.
 • Związek Ricka Forrestera z Phoebe Forrester, zaręczyny z jej matką - Taylor Hamilton Hayes i bliźniaczą siostrą - Steffy Forrester.
 • Relacje Taylor Hayes z mężczyznami z rodziny Forresterów: małżeństwa z Ridge'em (1992-1995, 1998-2006), związek z Erikiem (2013), zaręczyny z Thorne'em (2006) i Rickiem (2008).
 • Relacje Steffy Forrester z Billem Spencerem oraz małżeństwa z jego synem Liamem (2011-2012, 2013).
 • Związek Anthony'ego Armando z Sally Spectrą i zaręczyny z jej córką Macy Alexander.
 • Relacje Taylor Hayes z mężczyznami spokrewnionymi z Brooke: zaręczyny ze Stormem Loganem i Rickiem Forresterem, jedna noc ze Stephenem Loganem.
 • Małżeństwo Caroline Spencer z Thorne'em (1987-1989) i Ridge'em (1990).
 • Flirt Karen Spencer z Ridge'em i zaręczyny z Thorne'em. Jak się okazuje po latach, Karen jest lesbijką.
 • Uczucia Margo MacClaine Lynley wobec Erica i jej romans z Ridge'em (młody Forrester był wówczas uważany za syna Erica).
 • Flirt Erica Forrestera z jego byłą bratową Maggie Forrester.
 • Flirt Lauren Fenmore z Ridge'em i jej związek z Erikiem.

Śluby w serialu Edytuj

Jak w większości wątków, szybkie zmiany charakteryzują też sferę uczuć postaci. Śluby są dość częstym wydarzeniem w życiu bohaterów Mody na sukces.

Rok Odcinek Para Stan Zakończenie małżeństwa
1962 - Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (przed rozpoczęciem akcji serialu) 1990 (Rozwód)
1987 #19 Caroline Spencer i Ridge Forrester Przerwany (Caroline zemdlała w drodze do ołtarza)
1987 #171 Caroline Spencer i Thorne Forrester Małżeństwo 1989 (Rozwód)
1988 #326 Kristen Forrester i Clarke Garrison Małżeństwo (Las Vegas) 1990 (Rozwód)
1989 #607 Margo Lynley i Bill Spencer Sr Małżeństwo 1992 (Rozwód)
1990 #708 Caroline Spencer i Ridge Forrester Małżeństwo 1990 (Śmierć Caroline)
1990 #795 Brooke Logan i Eric Forrester Przerwany (Stephanie wstrzymała rozwód)
1990 #817 Sally Spectra i Clarke Garrison Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1990 #900 Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1991 #952 Brooke Logan i Eric Forrester Małżeństwo 1993 (Rozwód)
1992 #1296 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Małżeństwo (Brooke przybyła za późno) 1995 (Rozwód)
1993 Sheila Carter i Eric Forrester Przerwany (Sheila uciekła)
1993 #1538 Sheila Carter i Eric Forrester Małżeństwo 1995 (Rozwód)
1994 #1757 Karen Spencer i Connor Davis Przerwany (Przez Karen)
1994 #1885 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Plaża Malibu) 1995 (Unieważnienie; Ridge wciąż był mężem Taylor)
1994 #1925 Taylor Hamilton i Omar Rashid Małżeństwo 1995 (Unieważnienie; Taylor wciąż była żoną Ridge'a)
1995 #2010 Macy Alexander i Thorne Forrester Przerwany (Thorne został aresztowany)
1995 #2116 Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo 1997 (Rozwód)
1996 #2435 Margaret Forrester i James Warwick Małżeństwo (Mimo przerwania przez Sheilę) 1997 (Unieważnienie)
1997 #2456 Brooke Logan i Grant Chambers Małżeństwo (Ridge się spóźnił) 1997 (Małżeństwo było nieważne)
1997 #2624 Stephanie Douglas i Eric Forrester Przerwany (Przez pastora; poniekąd, winę ponosi Sally)
1997 #2679 Sheila Carter i James Warwick Małżeństwo 1998 (Rozwód)
1998 #2707 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 1998 (Unieważnienie; sekret Brooke o ciąży Taylor)
1998 #2766 Macy Alexander i Grant Chambers Małżeństwo 1998 (Śmierć Granta)
1998 #2825 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Małżeństwo (2001; 2005 – odnowienie przysięgi) 2006 (Rozwód)
1999 #2990 Ambrosia Moore i Rick Forrester Małżeństwo (1999 – odnowienie przysięgi) 2000 (Rozwód)
1999 #3163 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (Ślub w szpitalu); (2003 - odnowienie przysięgi) 2005 (Rozwód)
1999 #3201 Macy Alexander i Thorne Forrester Przerwany (Przez Thorne'a)
2000 - Macy Alexander i Thorne Forrester Małżeństwo (Amsterdam; poza ekranem) 2003 (Rozwód)
2000 #3319 Rebecca Moore i CJ Garrison Małżeństwo 2000 (Śmierć Becky)
2000 #3427 Ambrosia Moore i CJ Garrison Przerwany (Przez Ricka i Deacona)
2001 #3468 Brooke Logan i Thorne Forrester Małżeństwo 2001 (Rozwód)
2001 #3555 Ambrosia Moore i Rick Forrester Małżeństwo (Mimo przerwania przez Deacona) 2003 (Rozwód)
2001 #3557 Bridget Forrester i Deacon Sharpe Małżeństwo (Las Vegas); (2001 – odnowienie przysięgi) 2002 (Rozwód)
2001 #3686 Kristen Forrester i Antonio Dominguez Małżeństwo Nadal
2002 #3801 Brooke Logan i Whip Jones Małżeństwo 2002 (Rozwód)
2003 #3966 Macy Alexander i Lorenzo Barelli Małżeństwo 2003 (Unieważnienie; Macy wciąż była żoną Thorne'a)
2003 #4035 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Brooke uciekła)
2003 #4109 Macy Alexander i Deacon Sharpe Małżeństwo (Mimo przerwania przez Brooke i Amber) 2003 (Śmierć Macy)
2003 #4134 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Puerto Vista) 2004 (Rozwód)
2003 #4167 Jacqueline Payne i Massimo Marone Małżeństwo 2004 (Rozwód)
2004 #4312 Brooke Logan i Nick Marone Przerwany (Przez Ridge'a i FBI)
2004 #4321 Darla Einstein i Thorne Forrester Małżeństwo 2006 (Śmierć Darli)
2004 #4340 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 2005 (Unieważnienie; Taylor wciąż żyła)
2005 #4538 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Ridge został ranny)
2005 #4581 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Las Vegas; Bridget przypomniała sobie ślub z Deaconem)
2005 #4582 Gabriela Moreno i Thomas Forrester Małżeństwo (Las Vegas) 2005 (Unieważnienie)
2005 #4604 Bridget Forrester i Dominick Marone Przerwany (Stephanie przyznała, że symulowała atak serca)
2005 #4645 Bridget Forrester i Dominick Marone Małżeństwo 2006 (Rozwód)
2005 - Brooke Logan i Eric Forrester Małżeństwo (Las Vegas; poza ekranem) 2005 (Rozwód)
2006 #4734 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo 2008 (Rozwód)
2006 #4756 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Nick porwał Brooke)
2006 #4835 Felicia Forrester i Dante Damiano Przerwany (Przez Felicię)
2006 #4846 Brooke Logan i Nick Marone Małżeństwo (2006 - odnowienie przysięgi) 2007 (Rozwód)
2007 #5049 Taylor Hamilton i Nick Marone Małżeństwo (Mimo starań Brooke) 2008 (Rozwód)
2007 #5141 Donna Logan i Thorne Forrester Przerwany (Przez Thorne'a)
2008 #5308 Donna Logan i Eric Forrester Małżeństwo (Mimo obecności Stephanie) 2010 (Rozwód)
2008 #5354 Bridget Forrester i Nick Marone Małżeństwo (Udzielone przez Katie) 2008 (Rozwód)
2009 #5473 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Plaża Malibu) 2009 (Ślub był nieważny)
2009 #5505 Katie Logan i Nick Marone Przerwany (Przez Jackie i Bridget)
2009 #5593 Bridget Forrester i Doninick Marone Małżeństwo 2010 (Rozwód)
2009 #5599 Jacqueline Payne i Owen Knight Małżeństwo (Hawaje; Nick się spóźnił); (2011 – odnowienie przysięgi) Nadal
2009 #5619 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Przerwany (Przez Brooke)
2009 #5645 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo (Korygacja błędu w licencji małżeńskiej) 2011 (Rozwód)
2009 #5692 Katie Logan i Bill Spencer Jr Małżeństwo (2011 – odnowienie przysięgi małżeńskiej) 2013 (Rozwód)
2010 #5784 Taylor Hamilton i Whip Jones Małżeństwo (Mimo przerwania przez Ridge'a) 2011 (Rozwód)
2011 #5997 Donna Logan i Justin Barber Małżeństwo 2011 (Rozwód)
2011 #6105 Taylor Hamilton i Ridge Forrester Przerwany (Przez Stephanie)
2011 #6172 Steffy Forrester i Liam Spencer Małżeństwo 2012 (Rozwód)
2012 #6259 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Ridge'a; Steffy nie zgodziła się na unieważnienie)
2012 #6277 Stephanie Douglas i Eric Forrester Małżeństwo (Udzielone przez Gladys Pope) 2012 (Śmierć Stephanie)
2012 #6351 Hope Logan i Liam Spencer Małżeństwo (Włochy) 2012 (Małżeństwo nieważne w USA)
2012 #6370 Dayzee Leigh i Marcus Forrester Małżeństwo Nadal
2012 #6391 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Hope)
2012 #6406 Brooke Logan i Ridge Forrester Małżeństwo 2012 (Ślub nie został zalegalizowany)
2013 #6514 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Przez Taylor i Steffy)
2013 #6555 Steffy Forrester i Liam Spencer Małżeństwo 2013 (Unieważnienie)
2013 #6711 Caroline Spencer i Rick Forrester Małżeństwo Nadal
2013 #6725 Hope Logan i Liam Spencer Przerwany (Hope uciekła)
2014 #6767 Brooke Logan i Ridge Forrester Przerwany (Katie udała, że ma atak serca)

Oglądalność na przestrzeni lat Edytuj

Od swojego debiutu w 1987 roku do sezonu 1988-1989 serial zajmował 8 miejsce pod względem oglądalności (wśród oper mydlanych z pasma daytime). W sezonie 1989-1990 i 1991-1992 serial zajmował już 6 pozycję. W latach 1992-1993 Moda na sukces wskoczyła na trzecie miejsce. W latach 1993-1994 i 1994-1995 zajmowała czwartą pozycję. Od okresu 1995-1996 do okresu 1998-1999 Moda na sukces zajmowała trzecie miejsce. Od sezonu 1999-2000 aż do dziś jest na drugim miejscu pod względem liczby widzów. Serial ma najstarszą widownię spośród amerykańskich oper mydlanych z pasma daytime[9].

Odcinek o rekordowo niskiej oglądalności (USA; niepowtórkowy) został wyemitowany 15 kwietnia 2010 roku. Przed telewizorami zgromadziło się wówczas 2.691.000 widzów[10].

Bellowie, twórcy serialu Moda na sukces, w 1973 roku, stworzyli serial The Young and The Restless, w Polsce znany jako Żar młodości. Dość częstym zjawiskiem, jest pojawianie się tych samych postaci w obu serialach (ang. crossover). Skrzyżowania akcji obu seriali okazały się udane i przysporzyły Modzie... ponad milion widzów. Oto przykłady crossoverów:

Aktor Postać Lata w B&B Lata w Y&R Opis wątku
Kimberlin Brown Sheila Carter 1992–1998, 2002, 2003 1990–1992, 2005–2006 Jedna z barwniejszych postaci Mody na sukces; w 1992 roku Bell zaaranżował śmierć Sheili w Geona City i przeniósł ją do Los Angeles, gdzie wdawała się w związki z wieloma mężczyznami (była żoną Erica Forrestera i Jamesa Warwicka), wielokrotnie popełniała przestępstwa, nieomal przyczyniła się do śmierci Taylor , Ridge'a i Stephanie oraz zmagała się ze swoją odwieczną przeciwniczką z Geona City, Lauren Fenmore, bliską znajomą Forresterów, która zastrzeliła Sheilę w 2007 roku.
Marilyn Alex Molly Carter 1992, 1993, 1997–1998 1991–1993, 1995 Matka Sheili Carter. Przyjechała do L.A., aby odwiedzić córkę, którą wcześniej uznawała za zmarłą w pożarze, a która teraz jest związana z Erikiem. Powróciła do Geona City, aby przeprosić Lauren Fenmore w imieniu córki. Pojawiła się ponownie w L.A., gdy Sheila chciała związać się z Jamesem Warwickiem.
John McCook Eric Forrester 1987– 1993, 1995, 2005, 2008, 2013 W 1993 roku, zadzwonił do Lauren Fenmore, aby zaprosić ją do Los Angeles. W 1995 roku, zadzwonił do Sheili, by poinformować ją o przyjeździe Fenmore. W 2005 roku najpierw pojawił się w Y&R, aby ostrzec Michaela Baldwina przed Sheilą, a potem zjawił się na ślubie Lauren. W 2008 roku rozmawiał z Ashley i Jackiem. W 2013 r. Eric pojawił się na ślubie Nikki i Victora.
Don Diamont Brad Carlton 1993 1985–1996, 1998–2009 Brad przyjechał do L.A. w 1993 roku, aby ukraść Sheili zdjęcia, kompromitujące jego i Lauren. Zmarł w 2009.
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester 1987–2012 1993 Stephanie pojawiła się w Geona City, aby poinformować Lauren o ślubie Erica i Sheili. Zmarła w 2012 roku.
Tracey E. Bregman Lauren Fenmore Baldwin 1993, 1995–1999, 2002, 2004, 2007 1983–1995, 2000, 2001– Zakochała się w Ericu Forresterze, Ridge'u Forresterze oraz Jamesie Warwicku. W 2002 pojawiła się, gdy pomagała Sally i Ridge'owi. W 2004, Massimo Marone zażądał od Lauren, aby potwierdziła, że widziała się z jego żoną, Jackie. Lauren skłamała, że tak, a w rzeczywistości, Jackie zdradzała męża z Deaconem Sharpe'em. Lauren rozmawiała również z Erikiem. Powróciła również w 2007, aby ostrzec Forresterów przed Jackie i Nickiem. Lauren toczyła też wiele walk ze swoją odwieczną rywalką – Sheilą Carter, którą zastrzeliła w 2007 roku, w Żarze....
Peter Barton Dr Scott Grainger 1993 1987–1993 Umierający, ówczesny mąż Lauren Fenmore. Spotkał się z Sheilą podczas jej podróży poślubnej z Erikiem i przebaczył jej wszystkie występki.
Ian Buchanan Dr James Warwick 1993–1998, 2004, 2008, 2009, 2011 1995 W 1995 roku, James pojawił się w Y&R, dzwoniąc do Lauren.
Katherine Kelly Lang Brooke Logan 1987– 1998, 2007 W 1998 roku rozmawiała z Jackiem Abbottem, Victorem Newmanem oraz Bradem Carltonem, a później rozmawiała przez telefon z Cane'em Ashbym − ówczesnym, fałszywym mężem Amber Moore.
Peter Bergman Jack Abbott 1998 1989– Rozmawiał z Brooke, Ridge'em i Erikiem, na temat "Sypialni Brooke". Jack Abbott jest bratem Ashley Abbott, która również jest postacią Żaru..., i która zagrała też w Modzie....
Eric Braeden Victor Newman 1999 1980– Flirtuje z Brooke Logan, która chciała wzbudzić tym zazdrość w Ridge'u Forresterze.
Aaron Lustig Dr Tim Reid 2001 1996–1997, 2012 Lekarz. Przeniósł się do L.A., gdzie współpracował z Morgan, pomógł jej więzić Taylor Hayes Forrester. Zmarł w 2012 roku.
Susan Seaforth Hayes Joanna Manning 2003 1984–1989, 2005, 2006, 2010 Matka Lauren Fenmore. Pojawiła się w L.A. i rozmawiała ze swoją przyjaciółką Jackie Payne.
Jeanne Cooper Katherine Chancellor 2005 1973–2013 Pojawiła się w Modzie..., aby pomóc Stephanie Forrester w odzyskaniu kontroli nad Forrester Creations. Zmarła w 2013 roku.
Adrienne Frantz Amber Moore 1997–2005, 2010–2012 2006–2010, 2013 Intrygantka i była żona Ricka Forrestera; przeniosła się do Geona City. Do Los Angeles, a tym samym do Mody na sukces, wróciła w 2010 roku. W 2013 roku pojawiła się w Genoa City, by powspominać zmarłą Katherine Chancellor.
Eileen Davidson Ashley Abbott 2007–2008 1982–1989, 1999–2007, 2008–2012, 2013 Była związana z Rickiem Forresterem, Ridge'em Forresterem i Stormem Loganem. W 2008 roku Ashley powróciła do Żaru.... W 2012 roku wyjechała do Nowego Jorku i zniknęła z ekranu. Powróciła goscinnie w 2013 roku.
Beth Maitland Tracy Abbott Connolly 2007 1982–1996, 1999, 2001–2003, 2006, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012 Siostra Ashley. Kobiety rozmawiały przez telefon.
Darcy Rose Byrnes Abby Carlton 2007–2008 2003–2007, 2008 Córka Ashley Abbott. Przeniosła się z matką do L.A.
Lauralee Bell Christine Blair 2007 1983–2006, 2010– Była adwokatką, broniącą Ridge'a w sprawie śmierci Shane'a. Aktorka jest córką twórców obydwu soap oper.
Lesli Kay Felicia Forrester 2005–2009, 2010, 2011, 2012 2008 Pomagała w pracy nad magazynem "Restless Style". Nawiązała flirt z Nicholasem Newmanem.
Sean Kanan Deacon Sharpe 2000–2005, 2012 2009–2012 Jako handlarz dziełami sztuki, za pomocą nieczystych zagrywek, próbował zdobyć dawną miłość − Amber Moore. Ożenił się z Nikki Newman, ale szybko się rozstali. W maju 2012, Deacon powrócił na krótko do Los Angeles, a tym samym do Mody na sukces.
Tonya Lee Williams Olivia Barber Winters 2011 1990–2005, 2007– Kuzynka Justina Barbera, pojawiła się na jego ślubie z Donną Logan.
Ramona Bruland Ramona 2011, 2012 2011 Prezenterka telewizyjna. Knuła z Billem Spencerem Juniorem przeciwko Hope Logan.
Zack Conroy Oliver Jones 2010− 2013 Fotograf w Forrester Creations. Pojawił się w Y&R, gdzie poprowadził sesję zdjęciową.

Wielu aktorów serialu Moda na sukces, zagrało w Żarze młodości całkiem inne postacie.

Aktor Postać w B&B Postać w Y&R
John McCook Eric Forrester (1987–) Lance Prentiss (1976–1980)
Darlene Conley Sally Spectra (1988–2006) Rose DeVille (1979–1980, 1986–1987, 2000)
Greg Wrangler Ron Deacon (1987) Steve Connolly (1992–1994, 2001, 2009)
Peter Brown Blake Hayes (1991–1992) Robert Laurence (1981–1982, 1989–1991)
Katherine Kelly Lang Brooke Logan Forrester (1987–) Gretchen (1981)
Jim Storm Bill Spencer Sr (1987–1994, 1997, 2000, 2003, 2009) Neil Fenmore (1983–1986)
Marla Adams Elizabeth "Beth" Henderson Logan (1991) Dina Mergeron (1983–1986, 1991, 1996, 2008)
Andrea Evans Tawny Moore (1999–2000, 2010–2011) Patty Williams (1983–1984)
Lauren Koslow Margo Lynley (1987–1992, 2002) Lindsey Wells Abbott (1984–1986)
Don Diamont Bill Spencer Jr (2009–) Bradley Carlton (1985–1996, 1998–2009)
Barbara Crampton Margaret "Maggie" Forrester (1995–1998) Leanna Randolph (1987–1993, 1998–2002, 2006–2007)
Shari Shattuck Heather Thomson (1992) Ashley Abbott (1996–1999)
Heather Tom Katie Logan (2007–) Victoria Newman (1991–2003)
Ashley Jones Bridget Forrester (2004–2010, 2011, 2012, 2013) Megan Dennison Viscardi (1997–2001)
Jennifer Gareis Donna Logan (2006–) Grace Turner (1997–2002, 2004)
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (2001–2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2012) Veronica Martin Landers (1997)
Gladys Jimenez Carmen Arena (2000–2001) Ramona Caceres (1999–2000, 2002)
Rick Hearst Whip Jones (2002, 2009–2011) Matt Clark (2000–2001)
Robert Pine Stephen Logan (1988, 1994, 1996, 1997, 2000, 2001) Jim (2008)

Moda na sukces poza Stanami Zjednoczonymi Edytuj

Moda na sukces jest najpopularniejszą amerykańską operą mydlaną na świecie, oglądaną przez około 26,2 miliony widzów w 140 krajach[4][11]:

 • Angielski – The Bold and the Beautiful (nazwa ta jest używana w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz Holandii)
 • Arabski – الجريء و الجميلات
 • Bułgarski – Дързост и красота
 • Czeski – Báječní a bohatí
 • Duński – Glamooour
 • Estoński – Vaprad ja ilusad
 • Fiński – Kauniit ja rohkeat
 • Francuski – Top Models / Top Modèles / Amour, Gloire et Beauté
 • Grecki – Τóλμn και Γoητεíα
 • Hebrajski – היפים והאמיצים
 • Hiszpański – Belleza y poder
 • Islandzki – Glæstar Vonir
 • Kataloński – Bellesa i poder
 • Litewski – Žavūs ir drąsūs
 • Łotewski – Hameleonu rotaļas
 • Niemiecki – Reich und Schön, wcześniej Fashion Affairs
 • Norweski – Glamour
 • Perski – جسور و زیبا
 • Portugalski – Malha de Intrigas
 • Rosyjski – Дерзкие и красивые
 • Rumuński – Dragoste si putere
 • Serbski – Одважни и лепи
 • Szwedzki – Glamour
 • Turecki – Cesur ve Güzel
 • Węgierski – Gazdagok és szépek
 • Włoski – Beautiful

Moda na sukces w Polsce Edytuj

Emisja serialu Edytuj

Pierwszy odcinek Mody na sukces w Polsce, został wyemitowany 5 września 1994 w TVP1, o godz. 8:00. Odcinek powtórzono tego samego dnia, o godz. 16:00. Emisja rozpoczęła się od #216 odcinka, ponieważ uznano, iż fabuła z pierwszych odcinków zbytnio odbiega od realiów polskiej rzeczywistości. Mimo to odcinki były numerowane od #1 – numery według polskiej numeracji były niższe o 215 niż w numeracji oryginalnej. Odcinki emitowane były trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki o godz. 8:00. Odcinki powtarzano w tych samych dniach, o godz. 16:00.

Od 24 czerwca 1996 roku, serial emitowano już 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. 23 lipca 1996 roku, stacja postanowiła zakończyć emisję serialu na odc. #260 (#475). 23 września, Moda na sukces wróciła na antenę. Odcinki były emitowane od poniedziałku do piątku, o godz. 8:00, bez popołudniowych powtórek. Od 18 listopada, serial zaczęto emitować o godz. 17:25, od poniedziałku do czwartku.

Od 1 września 1997 roku, serial przesunięto na godz. 16:15. Od 21 listopada, Moda na sukces zaczęła być również pokazywana w piątki.

W latach 1998-2001 kilkakrotnie przenoszono emisję serialu na różne pory. Od 28 września 1998, emisję przesunięto na godz. 16:00, a od 12 października, na godz. 16:30. Od 28 czerwca 1999, serial ponownie przesunięto na godz. 16:15. Od 1 września, emisję przesunięto na godz. 18:00. 30 listopada, wyświetlono #1000 (#1215) odcinek serialu. Od 26 czerwca 2000 roku, Modę na sukces przeniesiono na godz. 15:35. Od 4 do 8 września emisję serialu zawieszono. Moda na sukces wróciła 11 września. Serial emitowano odtąd o godz. 16:30. Od 10 września 2001, serial przenoszono na godz. 16:00 oraz 16:15. Od 24 września 2001, serial regularnie emitowano o godz. 16:30.

Od 5 października 2002 roku, Moda na sukces zaczęła być również pokazywana w soboty.

Od 9 czerwca 2003 roku, emisję premierowych odcinków przeniesiono na godz. 7.10. Powtórki odcinków emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:30. 20 sierpnia 2003, wyemitowano #2000 (#2215) odcinek serialu. Od 10 września, premierowe odcinki przesunięto na godzinę 16:25, zaprzestając emisji porannej. Od 13 października, emisję premierowych odcinków przeniesiono na 8:25. Powtórki odcinków emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:30.

Od 19 do 30 kwietnia 2004 roku, premierowe odcinki przesunięto na godzinę 16:25, zaprzestając emisji porannej. Od 5 maja 2004, premierowe odcinki ponownie nadawane były o godz. 8:20, natomiast powtórki emitowano w tych samych dniach, o godz. 16:25. Od 6 września, premierowe odcinki nadawane były o godz. 10:20.

Od 28 lutego 2005, emisję powtórkowych odcinków przeniesiono na 15:35. Od 27 czerwca, premierowe odcinki emitowano o godz. 8:15, a powtórki, w tych samych dniach o godz. 16:00. Od 5 września, emisję powtórek przesunięto na godz. 16:25. Od 2 stycznia 2006 roku, serial zaczęto emitować po dwa odcinki dziennie, od godz. 16:00. Wycofano emisje poranne oraz zaprzestano emisji w soboty. Od 2 marca, emitowano odcinki powtórkowe, następnego dnia powszedniego, od godz. 5:00. Od 5 czerwca, wycofano emisje porannych powtórek. Od 10 czerwca, wznowiono emisje w soboty, po jednym odcinku, o godz. 15:55. Od 4 września, ponownie wprowadzono odcinki powtórkowe, od godz. 5:00. Ponownie wycofano emisje w soboty. 6 września wyemitowano #3000 (#3215) odcinek serialu.

Od 2 stycznia 2007, emisję powtórkowych odcinków przeniesiono na godz. 12:10. Od 25 czerwca, powtórki przeniesiono na godz. 5:15. Od 30 czerwca, zaczęto emisje w soboty, po dwa odcinki. Od 3 września, odcinki powtórkowe przeniesiono na godz. 8:30. Wycofano emisje w soboty. W 2007 roku, TVP1 przygotowała specjalny reportaż, zatytułowany Moda na modę, który poświęcony był obchodom 20-lecia istnienia serialu.

Od 3 stycznia 2008, powtórki odcinków emitowano o godz. 11:10. Od 12 kwietnia, wznowiono emisję w soboty, po jednym odcinku. Od 23 czerwca, powtórki wyświetlano o godz. 5:15, a odcinki premierowe od godz. 17:40. Zawieszono emisje w soboty. Od 11 do 22 sierpnia chwilowo zawieszono emisję porannych powtórek. O 1 września, premierowe odcinki ponownie były nadawane od godz. 16:00. 12 września wyemitowano #4000 (#4215) odcinek serialu. Od 22 września zaprzestano emisji porannych. Od 6 października, powtórki emitowano od godz. 10:00. Od 11 października, wznowiono emisję w soboty, po dwa odcinki.

Od 19 stycznia 2009, zawieszono emisję powtórek. Od 2 marca, powtórki emitowano od godz. 11:05, a premiery od 15:55. Od 30 marca, zawieszono emisję powtórek. Od 22 czerwca, Modę na sukces emitowano po jednym odcinku, o godz. 18:20. Zawieszono emisję powtórek i odcinków w soboty. Od 31 sierpnia, przywrócono dwa odcinki od godz. 16:05.

Od 2 marca 2010 roku, wciąż emitowano dwa odcinki dziennie. Jednak pierwszy wyświetlany był o godz. 14:30, a drugi o 15:20. 12 maja 2010 wyemitowano #5000 odcinek serialu. Przy tej okazji, numeracja odcinków została skorygowana. Od 7 czerwca, pierwszy odcinek wyświetlany był o godz. 16:20, a drugi o 17:35. Od 30 lipca, emitowano już tylko jeden odcinek, o godz. 16:25. Od 6 września, wznowiono emisję dwóch odcinków, od 15:35. Od 19 października, wznowiono emisję powtórek, od godz. 5:05. Od 25 października, serial emitowano od godz. 15:50.

Od 30 maja 2011 roku, zawieszono emisję dwóch odcinków. Wyświetlano po jednym odcinku, o godz. 16:05. Od 13 czerwca, zawieszono emisję Mody na sukces na okres wakacji. Serial wrócił na antenę 5 września. Emitowano jeden odcinek, o godz. 16:20. Powtórki wyświetlano następnego dnia powszedniego o godz. 4:50.

Od 9 stycznia 2012, odcinki premierowe przesunięto na godz. 16:30, a powtórki na 5:15. Od 5 marca 2012, premierowe odcinki emitowano o godz. 10:55. Powtórki wyświetlano w soboty i niedziele, o wczesnych porach. Od 8 czerwca 2012, ponownie zawieszono emisję Mody na sukces na czas wakacji, choć planowano emitować go o godz. 15:20. Serial wrócił na antenę 3 września, o godz. 16:30. Powtórki przeniesiono na godz. 11:00.

Od 3 stycznia 2013, powtórki emitowane są o godz. 11:30, a premierowe odcinki o godz. 16:25. Serial po raz trzeci został zawieszony na czas wakacji. Ostatni odcinek przed przerwą został wyemitowany 29 maja 2013 roku. Serial wrócił na antenę 2 września. Odcinki emitowane są od poniedziałku do czwartku o godz. 14:30, a powtórki w weekendy, o wczesnych porach.

Od 2 stycznia 2014 roku, serial emitowany jest od wtorku do piątku o tej samej porze. Od 3 marca 2014, emisję powtórek przeniesiono na dni powszednie, na godz. 10:30.

Różnica odcinków Edytuj

Ponieważ TVP1 rozpoczęło emisję 6 lat po premierze odcinków w Stanach Zjednoczonych, fabuła odcinków w Polsce i USA nie pokrywała się. Dodatkowo, od września 1994 do czerwca 1996, serial emitowano tylko trzy razy w tygodniu. Pokazywanych było ok. 120 odcinków rocznie, co przy tempie produkcji w USA (ok. 250 odcinków rocznie) powodowało zwiększanie się różnicy czasowej pomiędzy wydarzeniami z odcinków emitowanych na CBS i TVP.

W 2002 roku, ze względu na ogromną popularność serialu, postanowiono emitować go również w soboty. Od 2 stycznia 2006 roku, serial zaczęto emitować po dwa odcinki dziennie, często również w soboty (ok. 450 odcinków rocznie), co spowodowało zmniejszenie się różnicy do 2 lat i 5 miesięcy (ok. 600 odcinków). W czerwcu 2011 roku, po raz pierwszy w historii, zawieszono emisję serialu, na okres wakacji. Aby zapobiec sytuacji z Niemiec, gdzie serial przestał być nadawany z powodu zbyt małej różnicy pomiędzy odcinkami emitowanymi na CBS i ZDF[12], od września 2011 serial ponownie zaczął być pokazywany w TVP1 pięć razy w tygodniu, po jednym odcinku.

Niemal od początku emisji w Polsce, Moda na sukces była nadawana na TVP1 o godzinie 16:00, co przez lata stanowiło stały element jej ramówki[13]. W 2010 zaczęła się jednak zmieniać godzina emisji serialu - najpierw były to drobne zmiany (na 16:05 i 15:55), lecz w 2010 przeniesiono godzinę emisji na 14:30, co spowodowało znaczny spadek oglądalności[14]. Po raz pierwszy w historii, serial został też zdjęty na okres wakacji w 2011, co było dowodem na to, że Moda na sukces nie jest już tak ważnym elementem ramówki i straciła swoją pozycję z lat 90. W marcu 2012 roku, serial całkowicie przeniesiono z pasma godzin popołudniowych, na godz. 11:00. Zmiana jeszcze bardziej pogorszyła sytuację, gdyż serial oglądało średnio 600 tys. osób[15]. Chociaż w wakacje 2012, planowano przywrócić emisję serialu na godz. 15:20, ostatecznie, ponownie postanowiono zdjąć serial na okres wakacji. Mimo, iż po przerwie serial wrócił na antenę o godz. 16:30, nie zwiększyło to aż tak bardzo liczby widzów. Od września 2013 roku serial jest emitowany już tylko cztery razy w tygodniu.

Obecnie różnica wynosi 3 lata i 4 miesiące (839 odcinków) – w Polsce pokazywane są teraz odcinki z grudnia 2010[16].

Od 12 maja 2009 roku, odcinki Mody na sukces z TVP1, można oglądać również za pośrednictwem Internetu, na stronie TVP[17].

Tłumaczami serialu na język polski dla TVP1 są obecnie:

 • Anna Jeziorska,
 • Barbara Okólska.

Wcześniej tłumaczyli także:

 • Jadwiga Cichocka,
 • Tomasz Magier,
 • Piotr Andrzej Majewski,
 • Beata Pacak,
 • Agnieszka Sobkowska,
 • Anna Wojtaś.

Lektorem od samego początku nadawania serialu w TVP jest Stanisław Olejniczak.

Dla ujednolicenia, lata występowania bohaterów serialu dotyczą odcinków premierowych, nadawanych w stacji CBS. Kolejność postaci, według napisów końcowych serialu.

Emisja w Polsce (grudzień 2010) Edytuj

Główna obsada Edytuj

Aktor Rola Lata występowania
Texas Battle Marcus Forrester 2008–2013
Brandon Beemer Owen Knight 2008–2012
Sarah Joy Brown Agnes Jones 2009–2011
Scott Clifton Liam Cooper 2010–
Zack Conroy Oliver Jones 2010–
Don Diamont Bill Spencer Jr 2009–
Lesley-Anne Down Jacqueline Marone Knight 2003–2012
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester 1987–2012
Adrienne Frantz Amber Moore 1997–2005, 2010–2012
Jennifer Gareis Donna Logan (#2) 2006–
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) 2010–2013, 2014
Rick Hearst Whip Jones 2002, 2009−2011
Katherine Kelly Lang Brooke Logan Forrester (#1) 1987–
Krystolyn Lloyd Dayzee Leigh 2010–
Kyle Lowder Rick Forrester (#4) 2007–2010, 2011
Kimberly Matula Hope Logan (#2) 2010–
John McCook Eric Forrester 1987–
Alley Mills Pamela Douglas 2006–2007, 2008–
Ronn Moss Ridge Forrester (#1) 1987–2012
Heather Tom Katie Logan Spencer (#2) 2007–
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes Jones (#1) 1990–2002, 2004, 2005–2013, 2014
Jack Wagner Dominick Marone 2003–2012
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) 2008–2010, 2011–2013

Występujący gościnnie Edytuj

Przyszłe zmiany w obsadzie Edytuj

Aktor Rola Status Odcinek
Cece Tsou Brio powróci gościnnie 4 kwietnia 5958
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 10 kwietnia 5961
Mick Cain CJ Garrison powróci gościnnie 22 i 23 kwietnia 5967 i 5968
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 25 i 29 kwietnia 5970 i 5971
Andrea Evans Tawny Moore powróci 30 kwietnia 5972
Sean Whalen Carl Ferret powróci 5993
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis odejdzie 5999
Sarah Joy Brown Agnes Jones odejdzie 6001
A. Martinez Dr Ramon Montgomery pojawi się 6002
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci 6004
Kyle Lowder Rick Forrester (#4) odejdzie 6008
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6010 i 6012
A. Martinez Dr Ramon Montgomery odejdzie 6015
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6065
Ciara Hanna Summer odejdzie 6067
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci 6091
Sean Whalen Carl Ferret odejdzie 6096
Andrea Evans Tawny Moore odejdzie 6096
Rick Hearst Whip Jones odejdzie 6117
Terry Pheto Dr Malaika Maponya pojawi się 6124
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6135
Terry Pheto Dr Malaika Maponya odejdzie 6145
Jacob Young Rick Forrester (#2) powróci 6161
Othello R. Clark Othello Clarke pojawi się 6170
Oliver Sharpe Oliver Sharpe pojawi się 6170
Ramona Bruland Ramona pojawi się 6170
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6173
Oliver Sharpe Oliver Sharpe odejdzie 6173
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6173
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci 6177
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) odejdzie 6179
Patrick Duffy Stephen Logan (#2) odejdzie 6180
Beau Davidson on sam powróci gościnnie 6195
Gina Rodriguez Beverly pojawi się 6206
Todd McKee Jake MacLaine powróci 6209
Teodora Greece Alison Montgomery pojawi się 6209
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci gościnnie 6212
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6223
Jesus Ruiz Dr Rivera pojawi się 6231
Jesus Ruiz Dr Rivera odejdzie 6234
A. Martinez Dr Ramon Montgomery powróci 6238
A. Martinez Dr Ramon Montgomery odejdzie 6244
Gina Rodriguez Beverly odejdzie 6257
Ashley Jones Bridget Forrester (#5) powróci gościnnie 6270 i 6271
Lesley-Anne Down Jacqueline Marone Knight odejdzie 6271
Jack Wagner Dominick Marone odejdzie 6271
Brandon Beemer Owen Knight odejdzie 6271
Phyllis Diller Gladys Pope powróci gościnnie 6276 i 6277
Hillary B. Smith Dr Stacy Barton pojawi się 6277
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6286
Joanna Johnson Karen Spencer powróci gościnnie 6288
Linsey Godfrey Caroline Spencer pojawi się 6288
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci 6306
Ramona Bruland Ramona powróci 6306
Othello R. Clark Othello Clarke powróci gościnnie 6309 i 6310
Oliver Sharpe Oliver Sharpe odejdzie 6311
Jon Hensley Dr Meade pojawi się 6313
Jon Hensley Dr Meade odjedzie 6314
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6315
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6323
Crystal Chappell Danielle pojawi się 6324
Adrienne Frantz Amber Moore odejdzie 6324
Hillary B. Smith Dr Stacy Barton odejdzie 6328
Sean Kanan Deacon Sharpe powróci 6329
Sean Kanan Deacon Sharpe odejdzie 6352
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6355
Todd McKee Jake MacLaine odejdzie 6363
Jon Hensley Dr Meade powróci 6368
Dan Martin por. Brad Baker powróci 6368
Mykel Shannon Jenkins Charlie Baker powróci 6369
Mykel Shannon Jenkins Charlie Baker odejdzie 6373
Dan Martin por. Brad Baker odejdzie 6379
Ramona Bruland Ramona powróci 6385
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6385
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6388
Ronn Moss Ridge Forrester (#1) odejdzie 6407
Sean Kanan Deacon Sharpe powróci 6408
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6419
Sean Kanan Deacon Sharpe odejdzie 6424
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis powróci 6426
Yvette Freeman Dr Daphne Lewis odejdzie 6428
Fabio Lanzoni Fabio powróci gościnnie 6437
Taja V. Simpson Adele pojawi się gościnnie 6440
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci gościnnie 6445
Ramona Bruland Ramona powróci gościnnie 6445 i 6446
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci 6447
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci 6447
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6448 i 6449
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) odejdzie 6449
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) odejdzie 6458
Susan Flannery Stephanie Douglas Forrester odejdzie 6466
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6476
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci gościnnie 6476
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6476
Terry Pheto Dr Malaika Maponya powróci gościnnie 6480 i 6481
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6482
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6484
Crystal Chappell Danielle odejdzie 6484
Karla Mosley Maya Avant pojawi się 6493
Lawrence Saint-Victor Carter Walton pojawi się 6500
Todd McKee Jake MacLaine powróci gościnnie 6531
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6540
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6540, 6541 i 6559
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6564
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6571
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6573
Jon Hensley Dr Meade odejdzie 6590
Andy Zuno Rafael pojawi się 6598
Darin Brooks Wyatt Fuller pojawi się 6599
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes odejdzie 6607
Joanna Johnson Karen Spencer powróci 6612
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester Spencer odejdzie 6614
Rena Sofer Quinn Fuller pojawi się 6614
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6616
Joanna Johnson Karen Spencer odejdzie 6620
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6643
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6645
Taja V. Simpson Adele powróci 6647
Todd McKee Jake MacLaine powróci 6653
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) odejdzie 6653
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester Spencer powróci gościnnie 6668 i 6669
Todd McKee Jake MacLaine odejdzie 6673
Crystal Chappell Danielle powróci gościnnie 6677 i 6678
Dick Christie Charlie Webber pojawi się 6680
Texas Battle Marcus Forrester odejdzie 6681
Ramona Bruland Ramona powróci 6687
Oliver Sharpe Oliver Sharpe powróci gościnnie 6691 i 6692
Othello R. Clark Othello Clarke powróci 6692
Dan Martin por. Brad Baker powróci gościnnie 6693
Ramona Bruland Ramona odejdzie 6694
Othello R. Clark Othello Clarke odejdzie 6694
Ashlyn Pearce Alexandria Forrester (#2) pojawi się 6704
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) powróci 6719
Jacqueline Hahn Dr Caspary powróci gościnnie 6720
Thorsten Kaye Ridge Forrester (#3) pojawi się 6720
Jacqueline MacInnes Wood Steffy Forrester (#2) odejdzie 6725
Lesli Kay Felicia Forrester (#2) powróci gościnnie 6727
Tracy Melchior Kristen Forrester Dominguez (#2) powróci gościnnie 6727
Paulo Benedeti Antonio Dominguez powróci gościnnie 6727
Mace Coronel RJ Forrester (#3) pojawi się 6727
Hunter Tylo Dr Taylor Hayes powróci gościnnie 6773
Adam Gregory Thomas Forrester (#3) powróci gościnnie 6773
Schae Harrison Darla Einstein Forrester powróci gościnnie 6785 i 6788

Emisja w USA Edytuj

Główna obsada Edytuj

Występujący gościnnie Edytuj

Przyszłe zmiany w obsadzie[18]Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

 1. ↑ The Bold and the Beautiful on CBS.com
 2. ↑ The Bold and the Beautiful TV Show – The Bold and the Beautiful TV Series:: The Bold and the Beautiful TV:: The Bold and the Beautiful CBS
 3. ↑ "Moda na sukces" w Księdze rekordów Guinessa!
 4. ↑ 4,04,1The World's Number One Show: CSI
 5. ↑ http://www.youtube.com/watch?v=kAb89wfM-JQ
 6. ↑ http://www.youtube.com/watch?v=hKSCQhAMSm8
 7. ↑ http://www.tvn24.pl/-1,1568975,0,1,uwolnic-nas-od-wojen-plemnikow,wiadomosc.html
 8. ↑ http://media2.pl/badania/58636-grzeszni-i-bogaci-to-klapa-tvn-u.html
 9. ↑ How Does Daytime Rank in Adults 18-49? We Got the Numbers – Soap Opera Network>
 10. ↑ Ratings: 'OLTL' & 'AMC' Reach New Lows – Soap Opera Network
 11. ↑ http://aleseriale.pl/sid,13519,title,Moda-na-sukces,serial.html?ticaid=5af45
 12. ↑ http://www.wunschliste.de/tvnews/12119
 13. ↑ http://www.filmweb.pl/user/Przemek/reviews/Godzina+16+00-4839
 14. ↑ http://web.archive.org/web/20100412112433/http://www.telemagazyn.pl/?
 15. ↑ Oglądalność - marzec 2012
 16. ↑ "The Bold and the Beautiful" (1987) – Episode list
 17. ↑ "Moda na sukces" w tvp.pl!
 18. ↑ http://soaps.sheknows.com/boldandbeautiful/comings_and_goings/
Marketplace of the Sharing Economy
57 Latvia’s Euro Adoption Strategy: A Wise Move?
58 IBM’s Big Data Analytics ‘Watson’ – Taking Artificial Intelligence to New Heights?
59 DICCI SME Fund: The First Venture Capital Fund for Dalits in India (Case for Undergraduates)
60 RuralShores: Will the BPO Create a Social Impact in Rural India?
61 Social Media: Shaping the Future of Pharma Industry?
62 Coursera in India: A New Discourse to Enhance Skill
63 Hint Water: Kara Goldin’s Ambition to Grow a Billion Dollar Brand
64 Innovative Fund Raising Tool: Crowdfunding in India
65 Bitcoin: Rising like Phoenix from Cyprus Rubble
66 Raise: Heating up the US Gift Card Marketplace?
67 Biosimilars: Bringing New Opportunities for India?
68 Samsung Smart School: Smart Integration of Education and Technology
69 Mobile Banking in India: A Game Changer?
70 Teespring: Can it Define the Future Of Custom Apparel?
71 General Electric: Engaging Employees through Social Media
72 IBM Employee Retirement Plans: Chaos in the Offing?
73 Kiran Mazumdar Shaw – Bringing Laurels to Biocon
74 Indian Banking Sector: Treading A Rough Road Ahead
75 Geekie: Revolutionising Brazilian Education System
76 Chatbots: Stirring up a Storm with Artificial Intelligence
77 ‘Lending Club’: The Pioneer in Peer to Peer Lending
78 First Agro in India: Promoting Crop Cultivation the Zero Pesticide Way
79 Devon Energy Corporation: Building Talented Human Capital
80 Sexual Harassment at Workplace: What the iGATE Story Unfolds?
81 Farmigo: Disruptive Marketing to Benefit Farmers and Community
82 Alibaba IPO
83 Flipped Classroom: Cisco’s Signage for New Age Learning
84 ‘Grade Bank’: A Glossy Deal for China’s Education System?
85 Masala Bonds
86 Simple Sugars: The Journey of a Teen Entrepreneur
87 Managing Talent in Frontier Markets: The Etisalat Way
88 Mahendra Singh Dhoni’s Success Mantra
89 Musthafa: The iD Man (Compact Case)
90 Hewlett-Packard: Corporate Restructuring to Drive Shareholder Value?
91 Artificial Intelligence: Job Creator or Job Destroyer?
92 Vocational Education: Can the German Model Work in India?
93 Amazon's 'Kindle Fire' - Setting Ablaze the Tablet Market
94 Instacart: Delivering Convenience (Compact Case)
95 Whole Foods Market Inc: Inculcating Team-Oriented Culture to Foster Leadership
96 Bandhan Bank: Born from the Cradle of Microfinance
97 Currency Trading Scam: Alarm Bell for Regulators?
98 Spencer's Retail Ltd: Managing Talent to Gain Competitive Advantage
99 Jumbo King: Branding the Indian Vada Pav (Compact Case)
100 3D Printing: A New Prescription for Healthcare?
101 The Inspiring World of Finnish Education
102 Vijay Mallya: The King Who Lost His Kingdom
103 Collective Bargaining: Management Lessons from Bajaj Auto
104 Equitas Microfinance: Making Entrepreneurs in Rural India
105 ADIB – Can it Leverage the Barclays Customer for Growth?
106 Fleximoms – Corporate Initiatives for Fostering Work-Life Balance
107 Elizabeth Holmes: The Social Entrepreneur as Change Agent
108 Facebook’s Ozlo Acquisition to Strengthen AI
109 Alli Webb’s ‘Drybar’: Will the ‘Hot Air’ Blowout Salon Sustain?
110 Managing Millennial Workforce: The Accenture Way
111 Vanguard: Innovating in the World of Investments
112 XSEED: Redefining Primary Education in India
113 STEM Education: Is Dubai Ready to Take on the Challenge?
114 Capital Adequacy: Ringing Alarm Bells for Public Sector Banks in India?
115 Sir Alex Ferguson Blows Final Whistle: Will it Hurt Manchester United’s Future?
116 Building Scale in Online Food Delivery: The Swiggy Way
117 Disrupting the Food Industry – The Hampton Creek Way
118 Post Bank of India: Next Big Thing in the Indian Banking Sector?
119 SAP AG’s New Recruitment Approach: Harnessing Unique Talent to Stay Ahead
120 IoT for Disaster Management: Is India Ready?
121 Digitalisation of Education in India
122 John Chen: BlackBerry’s Saviour?
123 Cairn India-Vedanta Merger: Can it Create a ‘Win-Win’ Situation?
124 Ampere Vehicles: Providing Electric Mobility Solutions
125 Ferns N Petals: Spreading Fragrance Across the Globe
126 Electrosteel Steels Limited: Fighting for Survival
127 Teva Pharma: Leadership Prescription for Turnaround
128 Cloud Computing: A Boon for the Healthcare Industry?
129 Pharma’s Drug Discovery Challenge: Can Artificial Intelligence Show the Way?
130 John W Bluford III: An Epitome of Healthcare Leadership
131 Barclays Africa Group: Bracing for a Tough Sell?
132 NestAway: The Online Marketplace for Rental Homes in India
133 Billions in Change: Empowering the Impoverished
134 SBI – Associate Banks Merger: A Win-Win Move? (Case for Undergarduates)
135 Why Google Is The Best Place To Work For?
136 Gujarat – Giant Strides towards Solar Power
137 Big Data in Healthcare: Heralding a New Revolution
138 Emotional Machines: Redefining Artificial Intelligence
139 Domino's Pizza: Digital Marketing Plans to Drive Growth
140 Big Data: The New Age Recruitment Tool?
141 Coca-Cola’s Bottling Plant Project: Hitting Roadblock in India
142 Why Wells Fargo Dives Deep into Investment Banking?
143 Inthree's Foray into Rural E-commerce: A Sustainable Business Model?
144 The Minute Bistro: An Anti Café Experiment (Compact Case)
145 Coca-Cola India's Win-Win Growth Strategies: Empowering Women through 'Parivartan'
146 Johnson & Johnson: Organisational Rebuilding through Leadership Change
147 Italian Banking Sector: Caught Up in a Crisis of Confidence
148 Blockchain: A Disruptor in Agricultural Supply Chain
149 Online Learning: The New Mantra for Higher Education?
150 Bank of Cyprus: Growth Plans Post Financial Turnaround
151 Amazon’s ‘Pay to Quit’ Program – Will it Enhance Employee Engagement?
152 National Thermal Power Corporation Ltd: Prioritising Women Empowering Initiatives
153 Yummade: Selling Preservative-free Packaged Foods (Compact Case)
154 Toppr: Online Tutorials a Good Bet? (Compact Case)
155 Unique Hiring Process at Amazon: A Boon or Bane?
156 Lijjat Papad: Success Story of Women Empowerment
157 The Indian Microfinance Sector: Reeling under Demonetisation Stress
158 Xiaomi in China: Struggling with ‘Cooling’ Growth
159 PrivatBank Nationalisation: A Move to Secure Ukraine’s Financial Health?
160 Tupperware: Showcasing Women Power in India
161 Raja Easa Al Gurg – Creating Dynamic Forces of Change
162 Expo 2020 – Will It Reshape UAE’s Entrepreneurial Ecosystem?
163 ‘Humans of New York’: Brandon Stanton’s Tryst with Social Entrepreneurship
164 Infosys: Facing Hurdles in Transformation Plans
165 The Bangladesh Garment Factory Disaster – Whither CSR?
166 Payments Banks in India: A Sustainable Business Model?
167 Apple’s Environmental Investment via Green Bonds (2017 oikos competititon)
168 Tata Group: Developing a New HR Architecture for Growth
169 ColaLife’s Innovation in Medical Supply Chain: Redefining Health Care
170 Mo Abudu: Africa’s Oprah Winfrey
171 The Rise of Ponty Chadha: A Rags-to-Riches Story
172 Roche’s Sustainability Initiatives: A Case of Corporate Philanthropy
173 Holacracy at Zappos – The Right Fit?
174 Telematics: Redefining the Concept of Motor Insurance
175 China’s Digital Currency Plan: A Monetary Innovation in the Making?(The Case Centre Writing Competitions 2017 -18 for Outstanding Case Writer: Hot Topic – Disruptive Change)
176 Major Sporting Events Vs. Employee Productivity: The Ongoing Dilemma
177 Coca-Cola’s Sustainability Initiatives: A ‘Refreshing’ Move?
178 Double Roti: The Neighbourhood Burger King (Compact Case)
179 Digital India: Sufiyan Ismail Khatri's Entrepreneurial Journey (Compact Case)
180 ‘Innovation: Africa’ – An Israeli Business Model for Rural Empowerment
181 Gender Equality in China: A Workplace Conundrum
182 The Indian Mutual Fund Industry: Shaking Up to Spruce Up
183 Will Blockchain Disrupt the Finance World?
184 Gen Z: Engaging the Digital Natives at Workplace
185 Alcohol Industry’s CSR Initiatives: Rhetoric versus Reality
186 Mikkel Vestergaard Frandsen: The Humanitarian Entrepreneur (oikos competition entry)
187 InnerChef: Eating Different and Eating Better in India (Compact Case)
188 SABMiller plc: Sustainable Growth Strategies
189 Managing Health Workforce: An Indian Perspective
190 ‘Aakash’ Tablet: Unhappy Ending to a Happy Beginning?
191 India-Japan Currency Swap Agreement: The Rationale
192 Ford's Long Drive to Myanmar
193 Can Vishal Sikka Revive the Past Glory of Infosys?
194 Unilever’s ‘Project Sunlight’ – Moulding a Sustainable Business Model?
195 YSWARA: Rise of an African Luxury Brand
196 Ratan Tata’s New Avatar As an ‘Angel’ Investor
197 Halal Cosmetics: A New Approach to Eco-Ethical Lifestyle
198 Online Jewellery Business in India: Facing Challenges
199 Pixar - Creating a Culture of Candour
200 Netflix: Reinventing HR Policies
201 Dr. Devi Shetty: A Human Face of Healthcare Business
202 China's Real Estate Market: A Boom or Bubble?
203 Rupa Publications: Next Gen Reinventing the Legacy Brand
204 Appeti: Delivering Traditional Indian Recipes (Compact Case)
205 UAE Free Zones: A Thrust to Economic Growth
206 Sanofi-UNICEF Pact on Polio Vaccine: Alliance with a Cause
207 Workplace Happiness: A New Organisational Culture?
208 Mary Barra: Breaking the Glass Ceiling at General Motors
209 Piramal’s ‘Sarvajal’ Water ATM: Can it Quench India’s Thirst?
210 South African Economy at Stake: What Lies Ahead?
211 Solar Sister: Empowering Women to Light Rural Africa
212 Tea Café Chain ‘Chaayos’: Creating Customer Experience the CCD Way
213 Kenya: Can the Resource Surge Lead to Economic Prosperity?
214 Indian Tea Industry: Plagued by Harmful Pesticides
215 Apple's Success Story: Will the 'Cool Factor' Sustain?
216 Shikha Sharma: The Architect of Axis Bank
217 Pawan Munjal: Setting New Benchmarks in Leadership
218 Edward Whitacre: Turning Around General Motors to Profitability
219 Cinthol Brand Rejuvenation: A Smart Move?
220 An Anatomy of the NSEL Scam
221 Obamacare: Does the Healthcare Programme Really Care?
222 Srikanth Bolla’s Bollant Industries: The Success Story of the Underdog
223 Teabox: Using Technology to Brew Success (Compact Case)
224 GCC Currency – Mission and Challenges
225 Is Healthcare Marketing Unethical?
226 Amazon’s Jeff Bezos: The Ultimate Disruptor!
227 Dilip Shanghvi: The Self-Made Pharma Icon
228 Warby Parker: ‘One-for-One’ Model in Eyewear (Prize Winning Case in '2015 John Molson MBA International Case Writing Competition' )
229 Takamul – Driving Knowledge and Innovation in UAE
230 Sidai Africa Ltd.: Transforming the Livestock Value Chain in Kenya
231 Russian Economy: Facing Challenges from Ukraine-EU Free Trade Deal
232 Satyarthi’s GoodWeave: Betting on Ethical Consumerism to Fight Child Labour
233 Dilemma of Visible Tattoos and Body Art in Workplace
234 Bakeys’ Innovative Move to Mould a Zero-Waste Future
235 Freshdesk: Providing Customer Solutions the Fun Way
236 ‘Egg Freezing’ as a Retention Strategy: An Ethical Dilemma?
237 Balancing Trade with Pharmaceuticals: A Belgian Perspective
238 Kudumbashree: Kerala’s Women Empowerment Model
239 Samsø: Beacon for Sustainability
240 Honda Motor Co: Management through Waigaya Way
241 Saudi Arabia’s ‘Nitaqat’ Policy: Cause of Concern for Indian Expatriates
242 Reliance: Gearing Up for Third Generation Succession Planning
243 Greyston Foundation: Creating Social Impact Through Altruism
244 India’s Formula 1 Grand Prix: Skidding Off the Track?
245 eBay Inc: Creating Business Climate for Women
246 D-Rev: Designing for Base of the Pyramid
247 Goonj: Echoing the Vision of ‘Clothing for Dignity’
248 Banco Santander: Can Ana Patricia Botín Emulate Emilio’s Legacy?
249 McDonald’s in Vietnam - A Recipe for Success?
250 Akshaya Patra: On a Social Mission to Fight Hunger (2017 oikos competititon)
251 Juggernaut App: Redefining e-Reading?
252 Walmart's Expansion in Africa: A New Exploration Strategy
253 Libya: Bankruptcy Concerns Posing Threat to the Economy
254 Womenomics: Promoting Gender Equality in Japan
255 Social Stock Exchanges: Trading Social Good
256 Microsoft’s Youth-Spark Initiative: Transforming Lives of the Underprivileged
257 Reinventing Haier – The Zhang Ruimin Way
258 Why DoorMint Closed its Doors?
259 International Cricket Council: Ushering an Era of Reforms
260 FIFA World Cup 2014: Socio-Economic Impacts on Brazil
261 IBM Reshaping Growth – The ‘Ginni’ Rometty Way
262 China’s Tobacco Use: Economics Overriding Healthcare?
263 Pearl Automation: Driving on Smart Technology
264 Entrepreneurship in Bahrain: Can the Little Kingdom Compete with the Big Boys?
265 UK's Luxury Brand Burberry: Capitalising through Digital Marketing Strategies
266 ‘Beti Bachao, Beti Padhao’: The Women Empowerment Model from Modi
267 Chanda Kochhar: Steering ICICI Bank Back to the Growth Track
268 Elderly Health Care Services in China – Opportunities and Challenges
269 Workaholism: Japan’s Culture on a Treadmill
270 Is the Buy-One, Give-One Model Right for Social Entrepreneurs?
271 Nigerian Economy – On Surge or a Mirage?
272 Yeh China: Can it Scale Newer Heights? (CC)
273 KickStart: Turning Wheels for the Differently Abled (CC)
274 Social Media Impact on the Elections: Hype or Reality?
275 Mandating CSR for Indian Corporates: The Right Move?
276 Leadership Lessons from Lee Kuan Yew
277 How to Lay Off Employees More Humanely?
278 Arunachalam Muruganantham: Innovating in a Woman’s World (oikos 2015 - Competition prize winning case)
279 Narendra Modi: The Man on a Mission
280 BYJU’s App: Spreading Love for Learning
281 Social Commerce: The New Retail Frontier
282 Coke Studio: Promoting Brands Through Music (Case For Undergraduates)
283 Chai Point: An Indian Tea Retail Chain (CC)
284 Japan Greys and Shrinks: The Population Dilemma
285 ‘Hello Barbie’: A Surveillance Toy?
286 Deloitte Harnessing Women Power: Setting a New Trend?
287 Goodbye to Bell Curve: Dawn of a New Era for Performance Appraisal?
288 Sundarbans: Environmental Sustainability at Stake?
289 Philippines: The New Tiger Economy of Asia?
290 NoBroker: The Real Estate Disruptor
291 Branding of Gujarat: The Marketing and Promotional Strategies
292 Regional Soft Drink Brand Sosyo’s National Ambitions (Case for undergraduates)
293 ClassDojo: The Education Startup With a Difference
294 Economics, politics and business environment
295 Apple’s Environmental Initiatives: A Win-Win Strategy?
296 K.V. Kamath: The Banker of Choice for BRICS Bank
297 Saudi Aramco: A Haven for Talented Women?
298 Waste Management in India: A Lost Opportunity?
299 Malaysia Airlines – Struggling to Stay Aloft
300 Ather Energy’s Smart Scooter: A Disruptive Innovation?
301 Indian Fiction Marketing Takes A New Turn to Success
302 Qantas Airways Limited: Revival Plans to Strengthen Brand Value
303 Nebia: Revolutionising Shower Technology for a Social Cause
304 India’s FDI Policy on Pharmaceuticals: Are the Stakes too High?
305 Closure of Corinthian Colleges: An Erosion of Values?
306 Rahul Yadav: The Housing.com CEO's Fall From Grace
307 Jack Ma: The Indomitable Entrepreneur
308 Corruption Scandal at FIFA: Will it Fuel Sponsorship Concerns?
309 Ebola Virus Derailing West African Economy?
310 Dettol Vs. Vim: Stirring the Low Involvement Product Market
311 Flintobox: An Innovative Learning Kit
312 Biryani: Replicating Pizza Delivery Model in India
313 The Levelfield School – Transforming Education the Unconventional Way
314 BRICS Bank – Built Brick by Brick
315 SERVe: An Innovation Driven by Industry-Academia Interface
316 Sania Mirza: The Sports Icon of Indian Youth
317 Generational Diversity: The Evolving Workplace Conundrum
318 Because International’s Shoe that Grows
319 Bengali Film Industry: Can it Capture Commercial Excellence?
320 David Beckham: The Unbending Celebrity Brand
321 Banka BioLoo’s Environment Friendly Toilets (Oikos Case Writing Competition 2018)
322 Kheyti – Making India’s Small Farmers Smarter
323 Google: A Game Changing Shift in Email Marketing Strategy?
324 Kolkata’s Trams: Chugging Their Way to History
325 Samasource’s Impact Sourcing – A New Anti-poverty Strategy?
326 Family Business in U.A.E: Hurdles of Succession Planning
327 Dr. A.P.J. Abdul Kalam: The Visionary Who Ignited Young Minds
328 Ashley Madison: The Infamous Data Breach
329 Luxury Retail Market in UAE: Delivering Value to the Consumers
330 West Bengal Jute Industry: In Search of the Lost Glory
331 Starbucks-Tata Alliance: Brewing a Fresh Strategy for India
332 Wifi Dabba – Will it Disrupt India’s Mobile Data Market?
333 Dunzo: The ‘Errand Boy’ of the Internet
334 Nestlé’s Growth in Europe – Throttled by Economic Deflation
335 Hero MotoCorp: More Miles to Go
336 Will LED Lighting Make India Power Efficient?
337 Is Tim Cook’s Radical Openness Good for Apple? (Compact case)
338 Retaining HiPos: An Organisational Challenge?
339 Hershey’s Push towards Sustainability
340 Hindustan Unilever Limited: Reinventing Sales and Distribution Model in India
341 Project ‘Aadhaar’: Providing Digital Identity to Indians
342 Honest Tea: An Entrepreneurial Success
343 Zipline: The Startup on a Lifesaving Mission in Africa
344 Dubai World Expo 2020 – Exploring New Growth Trajectories
345 Allen Solly’s ‘Colour Lab’ : Adding Colour to Consumer Tastes
346 LGBT: A Social Stigma at Workplace?
347 Air Pollution in Delhi: Can Combat Strategies Restore Environmental Sustainability?
348 The Lucky Iron Fish: An Antidote to Anaemia?
349 Tectonic Shift in Talent Retention: The Adobe Way
350 Sachin Tendulkar: A Brand Forever?
351 Global Impact of Falling Oil Prices
352 Flux Auto’s Self-Driving Truck: The Pride of India?
353 Bumpadum: Bringing Innovation to Indian Diaper Market
354 HMT Watches: Will the Timekeeper Keep Ticking?
355 SABMiller’s Race to Woo Tipplers in Africa
356 Cotopaxi’s ‘Gear for Good’: Nurturing a Social Mission
357 Best Companies to Work for in India: A Reality Check
358 Facebook: Social Networking Success
359 Marissa Mayer: A Case of Bad Leadership?
360 Global Warming: Where the World is Moving?
361 Disney’s Magic Bands: Enhancing Customer Experience
362 West Bengal: Unlocking the Growth Potential
363 Ingvar Kamprad: The Visionary In Furniture Retail
364 Mamaearth: The Startup that Keeps Babies Toxin Safe
365 Collapse of the Russian Economy: The Rippling Effect
366 Are Apple's Products Powered By Child Labour?
367 IT Czar Azim Premji: The Most Generous Indian
368 Taco Bell's Entry Strategy into the Indian Food Market
369 Online Retail in UAE: Driven to Grow
370 Maruti Suzuki’s Celerio: A Hatchback for the Mileage Conscious Customer
371 Startups: Struggling with HR Issues
372 Caste Based Discrimination in Education: A Roadblock to India’s Progress?
373 Fighting the Biopiracy of Khadi
374 ShopUp – A Game Changer for Facebook Entrepreneurs (Compact Case)
375 JetSetGo: The Uber of Indian Air Travel
376 Fabindia: Scouting for ‘Make in India’ Online Privileges
377 Mondelez India (Formerly Cadbury India): On a Growth Spree with ‘5 Star Chomp’
378 Electrifying Rural Africa: M-Kopa’s BOP Model
379 The Fall of Maria Sharapova: An End to ‘Maria Mania’?
380 Gender Diversity in Technology: An Unending Conundrum?
381 Turner Impact Capital: ‘Monetising’ Philanthropy?
382 Walmart’s 5-Step Plan: Bringing Innovation into Marketing
383 Child Labour in Tobacco Industry: Light at the End of the Tunnel?
384 GreenSole: Refurbishing Footwear for the Needy in India (2019 oikos Case Writing Competition - Social Entrepreneurship Track)
385 Italian Soccer Giant Juventus – Game Plan to Build the Brand (Compact Case)
386 YPF: Orchestrating Shale Boom in Argentina
387 Facebook: Strategies to Tweak Advertising Revenues
388 Climate Change: Can COP21 Solve the Environmental Puzzle?
389 Generation Alpha: The World Changers?
390 Ericsson: Transforming Organisation through People Support
391 bKash Bangladesh: Transforming Banking Services to the Poor
392 ‘Make in India’: Modi’s Magic Mantra for India’s Growth
393 Seiko India: The Watch Maker on a Growth Spree
394 Adidas vs. Nike: Brand War Heats Up in 2014 FIFA World Cup
395 Medical Tourism in India: A Destination for Good Health?
396 Jessica Alba’s Honest Company: Facing a Crisis of Confidence?
397 Talent Acquisition and Retention: The Reliance Industries Way (Compact Case)
398 Valve Corporation: Agility Pays
399 You Are Not Alone’: A Mission for Mental Health
400 ‘Digital India’: Dawn of a New Vision
401 Brand NaMo - ‘Modi’fying India
402 Hilton Worldwide: Plans to Delight Customers with Brand ‘Curio’
403 Raghuram Rajan: The Promising Central Banker
404 Nedbank’s Makeover Approach: Banking on Sustainability?
405 Aetna’s Mark Bertolini: An Unconventional Leader
406 Citibank’s Cash for Crèche: Promoting Gender Diversity?
407 Medical Council of India: In Need of a Surgical Overhaul?
408 Rugby World Cup 2015: Can it Give a Boost to British Economy?
409 HUL Grooming Men in India
410 Coca-Cola’s Real-Time Digital Marketing Strategy
411 Maternity Leave in the US: An Unending Conundrum?
412 ‘Made in China 2025’: The Dragon’s Next Phase of Growth
413 Rashtriya Swasthya Bima Yojana: On an Overhaul Extravaganza?
414 Can British Brands Address the Stigma of Mental Illness?
415 Argentina’s Debt Crisis: An Impact Assessment
416 General Electric: A Laboratory for Management Practices?
417 Kohler’s ‘Magic Toilet’: Delivering Customer Expectations
418 Hindustan Unilever’s Rural Outreach Initiative ‘Kan Khajura Tesan’
419 Rebel Workforce: Redefining Employee Engagement?
420 Cuba’s Economy: A Safe Haven for Investors?
421 Pratham Education Foundation: A WISE Educational Mission
422 TOMS: From One for One to For One, Another
423 Full Rupee Convertibility: A Distant Dream for India?
424 Workplace Politics: Success Mantra for Survival
425 Marketing to Chinese Consumers: The P&G Way
426 Wonga Inc’s Image Impasse
427 Pret A Manger: The Happy Factory
428 Greek Tourism: Rising Above All Odds?
429 ‘ASHA’: Redefining Community Healthcare in India?
430 How Fair is Fairphone?
431 Expo 2020 – A New Dawn for the UAE Banking Sector?
432 Managing Anger at Workplace: A Boost to Productivity?
433 Sainsbury’s: Simplifying Prices to Stay
434 Marks & Spencer’s Standalone E-Commerce Foray to Spruce up Retail
435 Massive Layoffs at Larsen & Toubro: A Strategic Move?
436 English Premier League: Caught up in a Sponsorship Mess
437 Master MoltyFoam: Creativity for Social Cause(Compact Case)
438 Ben & Jerry’s: Staying Cool under the Unilever Banner
439 Corporate Governance in MENA Region: A Clarion Call for Banking Sector
440 Incivility at Workplace: At What Cost?
441 Moto E: The Feature Phone Killer?
442 Flipkart: Facing the Flak of ‘Big Billion Day’ Sale
443 Phased Retirement: A Boon or Bane for the Sunset Years?
444 China’s Economic Meltdown: An Impending Catastrophe?
445 iD Trust Shops – A Trust Movement in the Making? (Compact Case)
446 Counterfeit Drugs: An Enduring Challenge for India?
447 Absher Initiative: UAE’s Emiratisation Drive
448 Women Empowerment Takes Wings in UAE Aviation
449 Pavers England: Repositioning the Brand in Indian Footwear Market
450 IKEA's China Experience: From an Overseas Home Furnishing Store to a Loitering Destination
451 Huawei: A Global Brand in the Making
452 InMobi: Creating Innovative People Practices
453 Greece Debt Crisis 2015
454 YUWA: A Sporting Platform for Social Development
455 Agastya International Foundation: Nurturing Creativity in Education for BoP
456 Iran Nuclear Deal: Building Bridges for a Better World?
457 Upheaval in UBER(CC)
458 TVS & Sons’ New Car Dealership Model: Driving a New Trend?
459 Coca-Cola’s Supermilk Fairlife – A Fair Deal?
460 H&M’s Sustainability Initiatives: A Reality Check (2017 oikos competititon)
461 Boomerang Employees: A Good Hiring Strategy?
462 Yuan Devaluation: Will it Trigger off a Currency War?
463 China’s Environmental Apocalypse: Sustainability Challenges
464 Starbucks’ Trial with Frugalpac Cup: Heralding a War on Waste?
465 The Single, The Better: A Corporate Bias for Productivity?
466 Puma: Stretching Footsteps in India to Strengthen Market Share
467 Amway India: Tough Times for the Direct Selling Giant
468 Is Employer-Employee Loyalty a Thing of the Past?
469 Harley-Davidson: Facing the Flak for Air Pollution
470 Europe’s Refugee Crisis: What it Portends?
471 What’s Driving the UK Economy on a Downslide?
472 Kenco: Creating Entrepreneurial Opportunities for Youth (2017 oikos competititon)
473 EverYoung’s Unique Recruitment Strategy
474 Coca-Cola’s ‘One Brand’ Strategy
475 Lego: Co-Branding Crisis Management
476 Carlsberg's New Global Branding Strategy
477 Unilever’s Unconventional Hiring Experiment
478 L'Oréal: On a Mission for Ethical Mica Mining? (2017 oikos competition)
479 Asian Infrastructure Investment Bank: A Well Intended Move?
480 The Nicaragua Canal: China’s Pathway to Latin America?
481 Jain Irrigation Systems Limited: Promoting an Inclusive Business Model
482 Design Thinking at Cisco: Creating HR Excellence
483 The Indian QSR Landscape: Is Digital Technology Setting New Trends?
484 Sensory Branding: An Unconventional Branding Strategy to Stay Ahead?
485 Biobanking: A Sustainable Initiative?
486 China’s Automobile Industry: Struggling in the ‘Cooling’ Economy
487 Gender Inequality at Workplace
488 Bosses or Leaders - Who Drive Organisational Success?
489 Modi’s Visit to UAE – Uncovering New Areas of Cooperation
490 ‘Akon Lighting Africa’: A Mission to Build a Brighter Africa (oikos)
491 Fuel Retailing in India: End of PSU Hegemony?
492 Red Bull’s Offbeat Branding Strategies
493 Urban Mining: A Panacea for Recycling Waste
494 Is Cybercrime Crippling African Economy?
495 Tech Startup Pymetrics’ Innovative Hiring Practice Using AI
496 Chandra on an Overdrive to Revamp Tata Group
497 China Lifting the One-Child Policy: A Move in the Right Direction?
498 Stella McCartney’s Sustainable Fashion Initiatives
499 Dove’s ‘Choose Beautiful’ Campaign: A Marketing Misadventure?
500 ‘Daily Dillagi’: Tata Sky’s New Marketing Mantra
501 Acid Attacks in India: An Anatomy of the Gruesome Act
502 Is it Time Up for the Swiss Watch Industry?
503 IBM Restricting Remote Work: An Alarming Policy Reversal?
504 Managing Multiple Bosses: A New Age HR Conundrum?
505 Denmark Ranks as World’s Happiest Nation: A Social Model to Emulate?
506 Forever 21’s Sustainability Initiatives: A Move In the Right Direction?
507 Kiehl’s Since 1851: The Unorthodox Brand
508 Brand Driven Innovation: A Springboard for Growth?
509 Beware! Facebook Knows You Better through Big Data (The Case Centre Competition 2016/17)
510 Ban on FDC Drugs in India: A Bolt on the Pharma Industry?
511 Xi Jinping: Redefining Leadership in China
512 Vaidyanathan: Another Emerging Leader from the ICICI Stable?
513 Obama’s Visit to Cuba: Will it Usher a ‘New Day’ in US-Cuba Relations?
514 Mars’ Sustainability Initiatives: Will They Pay Off?
515 L’Oreal’s Digital Strategy to Grab Media Space
516 Why Apple Is The World's Most Valuable Brand?
517 CSR Initiatives at Reliance Foundation: A Reality Check
518 Japan: Facing Failure of Abenomics?
519 Iceland: A Torch Bearer for Gender Wage Equality
520 Recruiting through Social Media: Will Instagram Up the Ante?
521 India’s Drug Patent Regime: What the Gilead Sovaldi Story Unfolds?
522 Wilmar International: On Amnesty’s Radar for Human Rights Violations
523 Brownie Brittle: Stirring Success Through Social Media
524 Fake News: Posing Global Challenges
525 Brexit: The Right Move?
526 Mayo Clinic: An Enduring Brand in Global Healthcare
527 HR Startup Reculta: Using Technology to Ease the Hiring Process
528 Grey Group’s Innovative HR Practices
529 Greenply Industries Limited: Breaking from the Mould to Stay Ahead
530 Tata Steel’s Pull Out from UK: Crisis Time for the Government?
531 Charles Feeney: The Epitome of Giving While Living
532 Vertical Forests: Heralding Sustainable Architecture?
533 Native Advertising: A Growing Threat to Traditional Advertising?
534 Samsonite CEO Ramesh Tainwala Steps Down Over Resume Padding
535 What Gives Mexico an Edge Over China in the Manufacturing Sector?
536 Delhi’s Maiden Solar Policy: A Sustainable Energy Solution?
537 NTPC’s New HR Initiatives for Long Term Business Growth
538 Vi-John: Value Creation for Branding
539 Dairy Industry in India: The Dark Side of a Growth Story
540 Eastern Mediterranean International School: A Ray of Hope in a World of Despair
541 Celebrity Chef Gordon Ramsay: Can He Revamp the Brand Image?
542 Amazon Career Choice: An Innovative HR Program
543 Brazil’s Insurance Market: On the Brink of a Financial Crisis?
544 Multigenerational Households: A Rising Future Trend?
545 Shadowing at Workplace: A Recipe for Organisational Success?
546 Videocon: Brand Communication as a Growth Strategy
547 The Business of Marijuana: Struggling for Legal Identity
548 India’s Gourmet Coffee ‘Araku’ Goes Global
549 Kellogg India’s Masterbrand Strategy: Will it Continue to Woo Indian Consumers?
550 Starbucks’ HR Initiative to Counter Racial Bias
551 Can Venezuela Tide Over Its Current Economic Crisis?
552 Brazil’s Recession Woes
553 Titan Sonata’s Super Fibre Watches (Compact Case)
554 Debiasing the Organisation: A Tall Order?
555 HSBC: Facing the Flak for Environmental Breach in Indonesia
556 Coca-Cola’s Plastic Pollution Conundrum
557 Is Uber Driving Gender Discrimination?
558 Manyavar: The Ethnic Fashion Brand on Survival Spree
559 China’s Robot Industry: Can it Reverse its Dwindling Fortunes?
560 Capping Stent Prices in India: A Right Move?
561 PepsiCo’s Content Marketing Lessons: Will They Drive Growth?
562 Apple to Address Gender Pay Gap in UK Operations?
563 Google’s Internet Saathi: Bridging the Digital Gender Divide in India
564 Icebreaker: On a Sustainability Test
565 Workplace Happiness: Are Women Happier than Men?
566 The Ritz-Carlton’s Rendezvous with Gen Y
567 BP-Exxon Crude Oil Impasse in Azerbaijan
568 Talent Management for HiPos in the Digital Age
569 Cycle Pure Agarbathies: Ambitious Plans to Spread Fragrance Across India
570 ‘Kanyashree Prakalpa’: Road to Women Empowerment?
571 How GST Would Impact Business Environment in India?
572 Women Entrepreneurship in UAE: Touching New Milestones
573 Ecofiltro: Can it Alleviate the Water Woes of Latin America?
574 HBO Vs Netflix: Conflict, Competition or Future Convergence?
575 Feminisation of Health Workforce: An Evolving Trend
576 Maslow’s Hierarchy of Needs: A Millennial Perspective
577 New Balance: Can CEO Robert DeMartini Reinvent the Brand?
578 ‘Instant Classroom’: Vodafone’s Refugee Empowerment Initiative
579 Why India is a Laggard at the Olympics?
580 China’s Banking Sector: On the Brink of a Looming Crisis?
581 Can Dubai be the Epitome of World Happiness?
582 Telenor India: Surviving Competitive Indian Mobile Telecom Market
583 State Street Corporation: Champions of Diversity and Inclusion
584 McDonald’s ‘Snaplications’ Campaign: An Innovative Hiring Process?
585 Blue Apron: Cooking Up New Trends in American Lifestyle
586 Blue Whale Challenge: The Vicious Face of Internet
587 Silicon Valley’s Failure in China: Will the Tide Ever Turn?
588 Deutsche Bank on a Downslide: What Lies Ahead?
589 HUL Brooke Bond Red Label: Can the Brand’s Communication Strategy Brew Warmth?
590 Dubai Fitness Challenge: In the Quest for a Healthier Lifestyle
591 Sustainability International’s Alliance with ConsenSys – Leveraging Technology for Social Impact
592 Missed Call Service – A New Marketing Tool to Engage Customers? (Compact Case)
593 Can China Lead the War Against Air Pollution?
594 Expo 2020: Will Dubai’s Real Estate Market Break the Bearish Cycle?
595 Brand Building Strategies of Global Burger Chains in India
596 Global Himalayan Expedition: Touching Lives of Millions
597 ‘Hawa Badlo’: A Social Movement to Combat Air Pollution
598 OLX Inc. in India: Managing the Brand Life Cycle
599 What’s the Legacy Left Behind by Barack Obama?
600 Pharma Industry in Indonesia: On Road to Self-Sufficiency?
601 Branding Hello Kitty for Men: Will the Strategy Succeed?
602 Tata Nano: Environmental Concerns
603 Hurricane Harvey: America’s Unforgettable Nightmare
604 Shaadi.com: ‘My Conditions Apply’
605 Referendums: A Costly Exercise in Political Decision Making?
606 Can South Sudan Tide Over Its Economic Crisis?
607 SBI Life Insurance: Can it Stay Relevant in a Crowded Market?
608 Will BP and Shell Flare Global Warming in the Future?
609 Hermès Handbags: Exotic Skins Over Sustainable Fashion?
610 Roca India: Digital Engagement to Stay Relevant
611 Freedom from Hunger: Can India Win the War?
612 Bank of Japan: Grappling with Ineffective Monetary Policy
613 BIBA Apparels: The Ethnic Indian Brand on a Success Spree
614 Selfie Addiction: A Growing Social Concern?
615 LGBT Inclusion in Workplace: An Evolving Conundrum
616 Somany Ceramics: Brand Building Through Social Initiatives?
617 ‘Gasolinazo’: Will Deregulation Fuel Economic Growth in Mexico?
618 Mega Mergers in Telecom Sector: Dwindling Fortunes?
619 Coca-Cola’s Positioning Strategy: Putting Product Over Brand?
620 Tata Trusts: Redefining Corporate Philanthropy
621 Chocolate Goes Bitter in Africa?
622 Responsible Marketing: The Coca-Cola Way (Compact Case)
623 Burj Khalifa: Can the Emirati Pride Outlive Competition?
624 North Korea: Living in Isolation
625 Colgate-Palmolive India: Wilting Under Competition in Oral Care
626 Cape Town Water Crisis: What Lies Ahead?
627 The ‘Girl Effect’: Transforming the Lives of Adolescent Girls
628 ‘Bagrry’s On the Go’: A Move for Healthy Fast Food? (Compact Case)
629 The Cab Aggregators Set the Indian Automobile Industry Thinking (CC)
630 Colombian Economy: Can Peace Usher Prosperity?
631 Rooh Afza: The Legacy Brand’s Strategy to Stay Relevant
632 Balkrishna Doshi: ‘The People’s Architect’
633 The Ocean Cleanup: A Dutch Solution for the Great Pacific Garbage Patch
634 PepsiCo’s ‘PepsiMoji’ Campaign: A Sustainable Move?
635 Gujarat Pharma Industry: Taking Giant Strides in Export
636 Dubai Future Accelerators – Will the Entrepôt City Race Ahead of the Competition?
637 Patanjali Ayurved’s Promotional Blitzkrieg
638 ReTuna Återbruksgalleria: Promoting Responsible Consumption
639 Exam Malpractices: A Bane for Indian Education System?
640 PepsiCo India: Tweaking Brand Portfolio to Tap Traditional Snacks Market
641 Will The US Continue to Dominate the Global Economy?
642 Trump’s Immigration Ban: What it Portends for Doing Business in the US?
643 Airtel’s Aggressive 4G Campaign: Striking Gold with Sasha Chettri
644 Student Suicides in India: The Harrowing Story
645 Human Trafficking in India: Ringing Alarm Bells
646 Marriott International: Harnessing the Power of Influencer Marketing (Compact Case)
647 Bundelkhand: On Survival Pangs Driven by Drought
648 Israel: The Global Startup Powerhouse
649 Can Artificial Intelligence Enhance Customer Experience?
650 Pharma’s Ordeal to Address the Global Problem of Obesity
651 Walmart’s ‘Fight Hunger. Spark Change.’ Campaign: A Move for Hunger Relief in the US
652 United Spirits: Brand Reinvention to Stay Ahead of the Curve
653 Reforms in Health Sector: Can India Scale Up Success?
654 International Schools in China: Are They at the Crossroads?
655 Honey Maid: The Wholesome Brand on a Preaching Spree
656 ITC’s Solid Waste Management: Creating ‘Wellbeing Out of Waste’
657 The Dark Side of Social Media
658 Maruti Suzuki: Shifting into Overdrive?
659 Pharma Sector in China: On an Innovation Spree
660 Rural India: A Huge Market for ICT Products (CC)
661 Rodan + Fields: Breaking Stereotype Marketing Models
662 IKEA’s ‘Food is Precious’ Initiative: Wasting Less for Feeding More
663 Ola Launches ‘Mission: Electric’ – A Move Towards a Greener Environment?
664 Reliance LYF: Enhancing Digital Experience for Brand Building
665 Norway’s Electric Vehicle Surge: A Model to Emulate?
666 Goldman Sachs’ Contingency Plans: What’s in Store After Brexit?
667 ITC Vs. Britannia: The War of the Titans in India’s Biscuit Industry
668 Dick's Sporting Goods’ Clarion Call for Common Sense Gun Reform
669 Dr. Fixit: Maximising Brand Recall
670 Cola Giants Facing the Heat of Drought in India
671 Hospital Corporation of America: Redefining Ethics in Healthcare Business
672 Waste Management: In Search of a Sustainable Solution for the Mountain Ecosystem
673 India’s Pledge to Double Farmers’ Income by 2022: A Rhetoric or Reality?
674 Fashion Retailer Grana: Disrupting the Online Fashion Business?
675 Social Media: Customer Engagement Via Visual Content
676 India’s Drug Pricing Regime: On an Overhaul Spree
677 Plastic Pollution: A Rising Global Threat?
678 Pernod Ricard’s CSR Initiatives: Setting a Benchmark?
679 Public Private Partnership in MENA Region: What Lies Ahead?
680 Intex Technologies: On a Risky Brand Building Strategy?
681 How Donald Played His Trump Card to Win the US Elections!
682 Doping in Sports: The Endless Chase
683 ‘Billion Tree Tsunami’: Pakistan’s Drive for a Greener Future
684 Burberry Burning Excess Stock: An Ethical Move?
685 Puerto Rico Debt Crisis: What Lies Ahead?
686 Priyanka Chopra: The Making of a Celebrity Brand (CC)
687 P&G’s Pampers: Promoting Inclusive Parenting
688 MGNREGA: A Decade of Hope-Hype Paradox
689 Cyberbullying: A New Global Menace
690 East Kolkata Wetlands: Epitomising Urban Ecological Sustainability?
691 Can Frugal Innovation Eradicate Inequality?
692 Titan SKINN’s French Connection: A Strategic Move to Tweak Brand Sales?
693 Amway India: Driving Growth Through Omni-Channel Retailing
694 ‘In Reach Africa’: Boehringer’s Healthcare Sustainability Initiative
695 Is Technology Abetting Terrorism?
696 Indian Biotech in 2025: A Billion Dollar Dream
697 C&D Waste: A Roadblock to Sustainable Development
698 Johnson & Johnson: New Marketing Philosophy to Build Global Brands
699 SeaWorld’s Blackfish Disaster: Can the Brand Bounce Back?
700 China’s Belt and Road Initiative: A Strategy to Sustain its Global Dominance?
701 McDonald’s Ecofriendly Initiative in India
702 Australia: The Hot Spot for International Education
703 P&G’s Advertising Ramp Up: CEO David Taylor’s Plans to Rekindle Growth
704 KFC’s Recipe for Growth in India
705 Syrian Conflict: A Geopolitical Disruptor?
706 Can India Emerge as a Front Runner in Fighting Climate Change?
707 Tata Motors: Driving on Celebrity Endorsement?
708 LEGO: Breaking the Gender Barrier
709 Lenovo India’s Dual Brand Strategy: Will it Pay Off?
710 The Rohingya Crisis: An Indian Perspective
711 China’s Tryst with AI: Harbinger of a New Global Order?
712 Breaking Social Stereotypes: Setting New Trends in Indian Advertising
713 Volkswagen's ‘TOGETHER – Strategy 2025’ – A Lofty Vision?
714 Chinese Super League on a Mega Spending Spree
715 Agriculture: The New Driver of Italian Economy?
716 Responsible Marketing: The P&G Way (CC)
717 United Airlines' Image Impasse (CC)
718 Indian Generics Industry: Headed for a Growth Spurt?
719 Tokyo Olympics 2020: Challenges Galore
720 Saavn: Real Time Marketing Strategy
721 Gett – Getting it Right to Move Ahead
722 FIFA Under-17 World Cup: Reviving Hopes for Indian Football
723 The US Retail Industry: Engulfed in an Apocalypse?
724 Haier India: Can it Beat the Indian Summer with Humour?
725 Mankind Pharma’s Prega News: Striking an Emotional Connect with Corporates
726 Is Japan the Next Powerhouse of the Bitcoin Market?
727 American Tech Giants in Europe: Negotiating a Steeplechase?
728 MobiDent: ‘Dental Clinic in a Suitcase’
729 DS Group’s Strategy to Push ‘Pulse Candy’ Ahead of Competition
730 Bioeconomy: Driving Innovations in Canada
731 Saudi Arabia Under the New Crown Prince: Heralding a New Economic Era?
732 Indian Craft Beer Brand ‘Bira 91’: Frothing Over to Expand Footprint
733 OnePlus in India: Charting Out a New Growth Trajectory(CC)
734 Cashless Economy: Is UAE Ready to Accept the Challenge?
735 Telesom ZAAD: On an Inclusive Mission in Drought-Hit Somaliland
736 Heineken N.V.’s Strategy to Dominate the Global Beer Market
737 Music Retailer HMV: Rebuilding the Brand from the Brink
738 Emmanuel Macron: A New Ray of Hope for France?
739 Can Amazon Win the War in Selling Luxury Brands?
740 Pharma Industry in Japan: On Road to Resurgence?
741 McDonald's India: Brand Reputation at Risk?
742 Fighting Food Waste in Africa through Engineering Innovation
743 Boeing-Bombardier Dispute: Escalating Beyond National Boundaries?
744 Alibaba’s Transformation as a Global Brand
745 Volvo’s Branding Strategies: Changing Gears for Greater Appeal
746 Sweden’s Cashless Economy: A Model to Emulate?
747 Beyond Brexit: What Awaits the UK Pharma?
748 Modest Fashion: Will It Divide What Was United by Faith?(2017 EFMD Case Writing Competition)
749 Usain Bolt: The Legend in the World of Sport
750 Fast Food Chains in Ghana: A Cause of Rising Obesity?
751 Dubai's Rising Inflation: What the Index Portends?
752 Common Sense Marketing: Skill Sets for the CMOs
753 The Global Consulting Firms’ Marketing Game Plan
754 France to Ban Oil and Gas Exploration: Can it Combat Climate Change?
755 Alibaba-MoneyGram Deal: What Went Wrong?
756 Emojis in Business: Breaking Barriers in Communication
757 Onida’s Comeback: Can the Dead Brand Be Revived?
758 Khelo India: Reviving the Sports Culture in India
759 Internet Use in Vernacular Languages: The Ripple Effect
760 Inbisco India: Plans to 'Stay Awake, Stay Ahead' With Kopiko Brand
761 Bajaj Allianz General Insurance: Using Humour to Break the Clutter
762 Sweden: The Emerging Star of Startups in Europe
763 Women Farmers in India: A Clarion Call for Empowerment
764 Brand Relaunch of PepsiCo India’s Kurkure
765 Higher Education in the Digital Era: Changing Dynamics of Marketing
766 PwC under SEBI Ban: What Lies Ahead?
767 Pharma Sector in Greece: In Search of an Overhaul?
768 Jumboking: The Aspirational Indian Brand
769 TCS's AI Product Ignio: Will Branding Help Reduce the Uncertainty?
770 Illegal Gambling in Russia: Will it Endanger the 2018 FIFA World Cup?
771 Indo-China Relations: In Search of a Paradigm Shift
772 Papa John’s - NFL Controversy: Taking the Crust off the Pizza? (Comapct Case)
773 Al Ustad Special Kabab – The Rise of an Iconic Brand
774 Blue Economy: An Evolving Success Story or Wishful Thinking?
775 Globalisation of Traditional Chinese Medicine: Are the Stakes too High?
776 Marriott International: Embracing Digital to Connect with the Millennials
777 The Arab ‘Black Friday’: Will Dubai’s Malls Survive Souq’s ‘White Friday’?
778 Carillion Collapse: A Failure of the Free Market?
779 Marketing a Weed Brand ‘Dank’ – The Jay Griffin’s Way
780 George Weah’s Transition from Sports to Statesmanship
781 The Commonwealth Bank of Australia: Facing Data Breach Crisis
782 Reviving Colonel Sanders: KFC’s Iconic Brand Mascot
783 Türk Telekom Deploys TEOCO: A Move to Provide Differentiated Customer Experience
784 What Ails India’s Public Sector Banks?
785 WHO's Position on Gaming Disorder: Are the Stakes High for the Gaming Industry?
786 Philip Morris’ Smokeless Innovation
787 Radio Mirchi Tunes into the UAE - Are You Listening?
788 Vietnam: The Magic Land of Manufacturing
789 Horlicks’ New Strategy to Beat the Clutter and Stay Relevant
790 eSports: A Disruptive Market Trend?
791 The US-China Trade War: Escalating Tensions
792 Warby Parker’s April Fool Gimmick Goes Awry
793 Street Food in UK: A New Kid on the Casual Dining Block
794 Odeon Cinemas Group: Reinventing Cinema to Stay Relevant
795 Venezuela’s Crumpling Oil Industry: Can China be the Saviour?
796 FIFA World Cup 2018 in Russia: A Marketers’ Roulette?
797 Instagram’s Tryst with Digital Marketing: A Trendy Move?
798 Cuba Sans Castro: The Road Ahead
799 Cruise Tourism in India: Unlocking New Gateways
800 Twinkle Khanna: The Shining Face of Celebrity Endorsement
801 Blockchain: A Marketing Game Changer?
802 Germany Leads the Way for a Vegan Revolution
803 Electric Vehicles: Will They Trigger an Energy Crisis?
804 Beauty Brand Glossier’s Digital Engagement for Growth
805 Savlon: Brand Repositioning for Value Creation
806 Harley-Davidson: Caught between Profits and Politics
807 ‘Brand Virat’: Can Overexposure Lead to Brand Dilution?
808 Ranbir Kapoor: A Story of Celebrity Brand Resurgence
809 Zara vs. H&M in Fast Fashion
810 Jaquar India: Driving Growth through Innovation
811 Parle Rides the Premium Path: Will it Pay Off?
812 OnePlus: Rewriting the Single Product Success Story
813 Amazon Prime Day: A Sustainable Marketing Gambit?
814 Häagen-Dazs: Poised to Become an Iconic Brand
815 Louvre Abu Dhabi: Taking Museum to the Masses
816 The Netflix-Obamas Deal: Will it Make Waves?
817 Feminine Hygiene Product SheCup’s Marketing Challenges in India
818 Facebook Promotes Pre-roll Ads: What the Move Portends?
819 Online Buying in UAE: Going Beyond Borders
820 BMW’s Partnership with TVS: A Strategic Realignment?
821 Perfetti Van Melle: Charting a Perfect Expansion Plan in India
822 Roche’s Initiative to Boost Up Chinese Insurance Market: Business with a Cause
823 RIM’s BlackBerry Rebranding: A Move to Take on Google and Apple?
824 P&G’s Reverse Outsourcing Strategy: Boon or Bane?
825 Mahindra e2o: A Step Forward to Green India
826 Growth Journey of Gujarat as a Leading Auto-Hub of India
827 AirAsia – Tata JV: Will it Take Off?
828 Gujarat: Setting the Stage for Effective Healthcare
829 Valeant – Bausch & Lomb Deal: Strategic Fit?
830 JC Penney: Falling Fortunes of the US Retailer
831 Info Edge: Expanding the Bandwidth of Internet Business in India
832 Zydus Cadila’s Lipaglyn: A Precedent in Gujarat’s Pharmaceutical Market
833 Bharti Airtel’s Growth Strategies in African Telecom Market
834 Emaar Properties: Changing Lifestyles with 'Center of Now' and Beyond
835 Barnes and Noble Strategy Shift
836 Starbucks’ Loyalty Program: Brewed for Success
837 Café Coffee Day: Gearing up to face Competition
838 NQ Mobile from China: Addressing Mobile Security Concerns
839 Persistent Strife Over Cancer Drugs: What the Cipla-Pfizer Tussle Portends?
840 FarmVille Developer Zynga in Trouble: Will the Game Continue?
841 Invesco’s Bid to Revive Rona: Strategy to Restore Lost Glory
842 OVL-OIL’s Deal with Videocon – Triggering a Fuel Hunt in Mozambique
843 Swedish Fashion Giant H&M's Growth Strategies
844 Yahoo-Tumblr Deal: Will it Make Waves?
845 TCS’ Acquisition of Alti SA: Expanding Wings in Europe
846 Market-based Reforms in Healthcare: An English Perspective
847 Sony vs. Microsoft: Battle for Leadership in the Video Game Market
848 Boeing Vs. Airbus: The Battle for Supremacy in the Sky
849 Airbnb: Steering Success through Collaborative Consumption Model
850 The Dubal-Emal Merger: Building Synergies
851 Muller Yogurt: PepsiCo’s ‘Good-for-You’ Product for Americans
852 British Airline Flybe: Can It Fly Without Commercial Melancholy?
853 Roche’s Strategy against Herceptin Patent Expiry: Kadcyla and Beyond
854 Reincarnation of the Classic Datsun Brand: Will Nissan’s Strategy Work?
855 The Indian Smartphone Market – Taking on the Global Brands
856 Gulf Construction Giant Arabtec: Eyeing Growth Opportunities
857 Jeff Bezos’ Acquisition of Washington Post: Leveraging a Legacy Brand
858 South African Retail Major Shoprite: On an Expansion Spree
859 Microsoft’s Strategic Nokia Buyout: Will It Pay Off?
860 Food-Pharma Synergy: An Evolving Success Story in South America
861 Google's 'Project Loon': A New Dawn In Internet Business?
862 Tesco’s Dining Initiatives in UK: Making Stores Family Friendly Retail Destinations
863 Omnicom-Publicis Megamerger: Reshaping the Global Advertising Industry?
864 Google's Moto X: Raring to Rekindle Reach and Revenue
865 Will Venky's Destroy Blackburn Rovers?
866 Samsung: The Smartphone Maker Makes a Smart Move in Finland
867 Tata Consultancy Services: The IT Giant's Success Story
868 Reviving Fortunes of Renault India: The Case of Renault Duster
869 Amazon in 2013: Online Success
870 Aramex – Expanding its Global Footprint
871 Best Buy’s Revival Strategies
872 Personal Computer Business: Lenovo Leading the Pack
873 China’s (R)e-tail (R)evolution : Boom or Bust?
874 Singapore Airlines: Plans to Revive the Fading Iconic Charm
875 The Smithfield Deal: Bringing US Bacon to China
876 IMG-Reliance’s IPL Styled Football Venture in India: Will it Pay Off?
877 Google’s Foray into Healthcare Market: What Lies Beyond Calico?
878 Max Burger: Expanding Wings in the Middle East
879 Alibaba and Sina Weibo Deal: A Strategic Collaboration of e-Commerce and Social Media?
880 WhatsApp: What’s Up on Social Networking?
881 Bharatiya Mahila Bank: A Move to Empower Women in India?
882 Neiman Marcus: Rebounding from the Recession
883 Britannia Industries Limited: Restructuring Growth Strategies
884 TVS Dazz: Will it Dazzle the Indonesian Motorcycle Market?
885 SKODA India: Turnaround Plans
886 Minneapolis-based Pentair Ltd’s Transition: Heading West?
887 Cafédirect: Return of the Fairtrade Pioneer
888 Twitter IPO: A Strategic Game Plan?
889 Apollo Hospitals’ Growth Story – ‘Touching Lives’
890 Tyson Foods in China: Growth Plans Through Backward Integration
891 Managing Health Insurance: Post-Reform Lessons from Tanzania
892 Burberry’s Revival: Can it Sustain?
893 Belgian Chemical Major Solvay Group: Reshaping Portfolio to Accelerate Transformation
894 Walgreens: Strategic Restructuring for Sustained Growth
895 Fifth & Pacific Companies, Inc: Strategies in Turbulent Times
896 Android KitKat: Google’s Strategic Move
897 Viswanathan Anand’s Chess Strategies: Lessons from Board to Boardroom
898 BMW’s Move to Electric Car Segment – Driving on Competition
899 Indian Bicycle Industry: Shifting Gears for Future Growth
900 Mahindra Aerospace: Charting Growth Opportunities with Small Aircrafts
901 Argentina’s Pharmaceutical Market: On a Growth Curve
902 Sina Weibo: China’s Twitter?
903 Burger King's India Entry: Big Move to Tickle Local Taste Buds
904 FOX and ESPN: Competing for Top Slot in Global Sports Broadcasting
905 Kellogg’s Repositioning Strategy in the US
906 Mahindra and Mahindra: Making Inroads in to Branded Fresh Fruit Market
907 Tata Consultancy Services: Expanding Footprints in West Asia
908 e-Choupal: The ITC Initiative for Rural Empowerment
909 Indian Hospitality Industry: Declining Fortunes?
910 Daikin Industries: Crafting a Turnaround Strategy
911 Fukushima Nuclear Disaster: Emerging Opportunities and a Wakeup Call
912 Diabetes: Business Opportunity in a Public Health Crisis in India
913 Mattel Inc – Making Innovations with Max Steel to Keep Barbie Spirit Alive
914 Facebook Matures: ‘Not Cool’ Anymore For Teens!
915 Jet – Etihad Deal: Taking Wings on Indian Sky
916 Facebook Buys Little Eye Labs: A Strategic Acquisition from India
917 TanzaniteOne: Restoring Tanzania’s Missed Opportunity?
918 McDonald’s Launching McCafé in India: The Next Coffee Shop?
919 McDonald’s Menu Makeover – A Move in the Right Direction?
920 PepsiCo Mexico Foods: A Merger of Equals
921 Big Bazaar Direct: Bringing Innovation to Indian Retail
922 Apple’s Grand Plans to Revamp Retail
923 SBI’s Social Media Strategy: Signalling Innovation in Indian Banking
924 Google Buys Nest Labs: Searching for Growth Beyond ‘Search’
925 Infosys: Revival Plans with the Second Innings of Narayana Murthy
926 Amazon in India
927 Tata-Singapore Airlines: Set to Spread Wings in India
928 Lenovo: Making a Big Bang Entry in to Indian Smartphone Market
929 Suntory Beverage & Food: Global Growth Strategies
930 Advertising in India: An Agent of Social Change?
931 Ferrari Ploughing into Indian Market: Racing for Success?
932 Harley-Davidson: Luring Indian Customers with Entry-Level Bikes
933 KFC’s African Expansion: Aided by ‘Value Chains’?
934 Future Group’s Retail Business: Future Prospects Post Restructuring
935 7-Eleven’s Growth Strategy in Indonesia
936 Hewlett-Packard: Wooing India’s ‘Generation Next’ with Phablets
937 Apple’s Pricing Strategy: Embracing Class and Mass?
938 Microsoft’s Carbon Neutrality: An Alluring Strategy?
939 Mauritius – Marching Ahead to Become a Knowledge Hub
940 Facebook’s Acquisition of WhatsApp and Oculus: A Strategic Cool Move?
941 Fabindia: Luring Young Indians with Western Wear
942 Alibaba Vs. Tencent: The Battle for China’s M-Commerce Space
943 Obamacare: Pros and Cons for the Pharma Industry
944 Hadassah Medical Organisation: Management Crisis and Survival
945 ITC’s Foray into Non-Carbonated Beverages and Dairy Business: A Smart Move?
946 Can Satya Nadella Rescue Microsoft?
947 Dubai: Expanding Wings in Medical Tourism
948 Mydentist: Opening Up the Dental Care Market in India
949 SpiceJet’s Brand Repositioning Strategies
950 Why the Apollo-Cooper Deal Failed?
951 Emirates Sleep Systems: Springing Growth in the Indian Mattress Market
952 Nintendo: In Search of Next Blue Ocean?
953 Tata Nano: Will Brand Repositioning Drive Sales?
954 Lafarge – Holcim Deal: A Merger of Equals
955 Tata Croma’s New Avatar: A Smart Move to Tackle Competition
956 Nestlé India: Redrawing Strategy to Focus on Premium Market
957 Tanishq Glitters – Tata’s Jewel in the Crown
958 Micromax: Homegrown Innovation Paving the Path to Success
959 Obamacare: A Business Challenge for the Safety Net Hospitals?
960 Rakuten: Japan’s Amazon?
961 Subway’s Foray into the Competitive Coffee House Space in India
962 Sun Pharma - Ranbaxy Merger: A Landmark Deal for Indian Pharma?
963 Microsoft’s Xbox One in China: Ushering a New Game Plan?
964 Channel Conflict at Tesla: Disrupting the Traditional Model
965 China's Xiaomi: Going Global in the Smartphone Market
966 Apple vs. Samsung: A Battle for Supremacy in Healthcare Business
967 Flipkart and Myntra: A Strategic Alliance?
968 Competitive Positioning Plans of Panera Bread Company
969 Air Costa – On a Growth Spree in India
970 McDonald’s ‘Royale’ Burgers: A Move to Woo Adults in India
971 Parlé Agro: On a Comeback Trail with Café Cuba
972 ‘Google Fit’: Grabbing Space in the Healthcare Landscape
973 Medellín: Metamorphosis of the Colombian City
974 Mankind Pharma’s Ambitious Growth Plans
975 Zomato’s Acquisition of MenuMania: On a Global Expansion Spree
976 Kent RO - On a Growth Spree
977 Harley-Davidson: Shifting Gears to Lure Women
978 ‘Samsung Gear Live’: A Fresh Spree in Digital Healthcare Market
979 L’Oreal India: Luring Indians with ‘Garnier Black Naturals’
980 Reebok India: Scaling Up Business to a New Turf
981 Lindt & Sprüngli’s Acquisition of Russell Stover: A Dynamic Growth Strategy
982 Amazon’s Fire Smartphone: Calculated Risk or Potential Payoff?
983 Domino’s and McDonald’s: Battling for Space in the Kids-Meal Segment
984 Starbucks Hand Crafted Soda ‘Fizzio’ - A Game Changer?
985 Samsung: The Smartphone Maker in Turmoil
986 RadioShack’s Survival Strategies
987 Colgate India Beats Competition with Innovation
988 Uniqlo’s Unique Pricing Strategy
989 Walmart: On an Expansion Spree through Primary Healthcare
990 Can Joe Kaeser Make Siemens Dynamic Once Again?
991 Fiat’s Maserati: A Launch to Ride on Luxury in India
992 Novartis-Google Healthcare Alliance: Will it Deliver?
993 Microsoft’s Acquisition of Mojang: A Right Move?
994 Coca-Cola: Aiming for the Top Spot in India
995 Walmart: Venturing in to Virtual Wholesale Stores in India
996 Huayi Brothers: The Disney of China
997 ITC: Unleashing Strategy 2.0 in Premium Brands
998 Microsoft: Redefining Business Strategy under Satya Nadella
999 Wawa: The Convenience Store with a Cult Following!
1000 Panasonic India: Exploring E-Retailing via ‘E-Store’
1001 Online Grocery Stores: Gaining Momentum in India
1002 Banks Taking Big Strides: The Digital Way
1003 Havas Group: Exploring Growth Strategies
1004 The Tata Group: Consolidating for Further Growth
1005 IndiGo: Navigating Air Pockets to Fly Higher
1006 Stagecoach Group: Strategies to Tweak Bus Ridership in the US
1007 Google Buys Lift Labs: A Move to Reinvent Healthcare
1008 Tata Motors’ Zest: Will it Restore the Car Maker’s Lost Sheen?
1009 Educomp India: Drifting in the Digital Learning Space
1010 Mobile Wallet: Can the Service Catch up in India?
1011 Dropbox’s Innovative Strategy: Creating a Niche in the Cloud Storage Market
1012 Portea Medical: Promoting Home Healthcare in India
1013 MasterCard Transition: Ajay Banga’s Hurdles
1014 Tesco: Falling Fortunes of the UK Retailer
1015 Apple Pay: Can the Mobile Payment Process Take Wings?
1016 Amazon’s Tie-Up with Future Group in India: An Online-Offline Gambit?
1017 Burger King: Launching ‘Signature Burger Whopper’ in India
1018 Facebook’s ‘Rooms’ Chat App: A User Empowerment Strategy?
1019 Dr. Sarfaraz Niazi: Creating Biosimilars to Improvise Healthcare
1020 GoPro: Launching Consumer Drones
1021 Shalimar Paints: Strategies to Regain the Lost Shade
1022 Tesla’s ‘Open Source’ Model for its Patents: The Right Way to Go?
1023 Yum! Expands into the Middle East: Serving the Arab Market
1024 Philips: Driving Digital Transformation to Redefine Business
1025 ‘Paper Boat’ from Hector Beverages: Tapping the Indian Nostalgia
1026 Cash Rich Yahoo!: Whither to Go?
1027 Facebook’s Internet.org Initiative - Serving the Bottom of the Pyramid?
1028 Can Facebook Take on Google’s?
1029 Snapdeal: Tapping India’s Burgeoning Mobile Commerce Market
1030 MustSeeIndia: Setting New Trends in Online Travel Business
1031 LPidilite Industries: Overcoming the Long-Term Growth Blues
1032 Indian Railways: On Tracks of Revamping
1033 Lenovo to Reinvent with Motorola Acquisition?
1034 Google-AbbVie R&D Partnership: A Win-Win Venture?
1035 Harley-Davidson Vrooms into the Electric Two-Wheeler Industry
1036 Disrupting the Indian on-Demand Taxi Market – The Uber Way
1037 Harvard Business School’s Innovation Dilemma
1038 Merck: Leveraging Digital Transformation
1039 Ryanair’s Digital Strategy to Drive Growth
1040 Bootstrapped Zoho’s Success: A David vs. Goliath Story
1041 Alibaba’s Alipay: Building Better Healthcare in China
1042 Spanish Major Telefónica: On an Expansion Misadventure
1043 Primark’s Foray into the US Market
1044 Alibaba: Can it Gamble with Global Expansion?
1045 Sanofi Pasteur’s Dengue Vaccine: Does Crisis Bring an Opportunity?
1046 ‘Amazon Local Services Marketplace Model’: The New E-Commerce Combat Zone
1047 Google’s Driverless Car: A Journey to the Future
1048 Bright Food Group: Banking on Acquisitions for Global Expansion
1049 GoldieBlox: The ‘Anti-Barbie’ Success?
1050 Walmart in China: Misreading Consumer Behaviour?
1051 Twitter Acquires ZipDial: Tapping the ‘Missed Call’ Opportunity
1052 Warren Buffett: Investment Strategies of ‘The Oracle of Omaha’
1053 Heineken's Heiress Charlene de Carvalho: Redefining Success
1054 SpaceX: Dreaming Big for Colonising Mars
1055 Khadim’s: Spreading Footprints Across India
1056 BlackBerry Passport: RIM’s Knight in Shining Armour?
1057 Tencent: Scripting Own Tale as a Global Challenger
1058 Abercrombie & Fitch: Revival Plans of the Apparel Retailer to Stay Relevant
1059 Havells India: On an Aggressive Growth Path
1060 Kotak’s Acquisition of ING Vysya Bank: A Win-Win Deal?
1061 Ecotrail: Paving the Way for Halal Cosmetics in India
1062 UNIQLO’s Market Entry Strategies in Canada
1063 Mattel Inc: Revitalisation Plans to Maximise Potential
1064 International Student Enrolment: Challenges to Universities
1065 Toshiba to Light up India: Dreaming Big
1066 Dr. Naresh Trehan: The Heart Surgeon Doing ‘Business with a Soul’
1067 CarDekho.com: Driven by Success
1068 Beauty E-Tailer ‘Birchbox’: Embracing Omnichannel Retailing
1069 Farfetch: Creating a ‘One-Stop Shop’ for High End Fashion
1070 Alibaba’s Market Entry Strategies in India
1071 Staples’ Acquisition of Office Depot: Charting a Long Term Growth
1072 CavinKare: Creating a Splash in the Dairy Business?
1073 Why Target Retail Retreated From Canada?
1074 'ICICI Digital Village’ Initiative: Tapping Rural Opportunity
1075 Uber: A Dichotomy of Innovation and Regulation
1076 Accor India: Tapping Opportunities in the Mid Market Segment
1077 Aerosoles: Tata International’s Big Step into Footwear Retail
1078 Bisk Farm: The Biscuit Brand on an Expansion Spree
1079 Coca-Cola and PepsiCo: Sweating it Out Over Declining Soda Sales in US
1080 Patanjali Ayurved: Scaling Up High in Indian FMCG Sector
1081 Snapchat: Fad or Future?
1082 Etsy: Crafting an Uncertain Marketplace?
1083 Theranos: A Disrupter in the Healthcare Industry
1084 SpiceJet: Can the Airline Survive With the Turnaround Plans?
1085 STAR India’s Game-changing Gambit – Will it Payoff?
1086 Ocado’s Maiden Profit: Has it Broken the Jinx?
1087 Ashiana Housing: On Ambitious Expansion Plans
1088 Galeria Kaufhof GmbH: Optimising Growth through Digitisation
1089 King Digital’s Candy Crush Saga
1090 Ola Cabs: Driving Ahead With Consolidation
1091 Clarks: The British Shoemaker Takes Big Strides in India
1092 William Penn: Writing Growth Story in the Luxury Pen Market of India
1093 Campbell Soup Co’s Turnaround Strategy
1094 Swarovski: Scripting Growth Beyond Jewellery
1095 Public-Private Partnerships in Healthcare: The West Bengal Story
1096 Tata Group: Wooing the Digital Space to Drive Future Growth
1097 Karur Vysya Bank: Managing Growth Through Technology
1098 The Kraft-Heinz Merger Deal: Setting a High Trajectory for Growth
1099 Vistara: Will it Fly High on Indian Sky?
1100 Chipotle Mexican Grill: An American Success Story
1101 Carnival Corp’s Dive into China’s Cruise Market: Will it Have a Smooth Voyage?
1102 Mobilegeddon: Google’s ‘Mobile-Friendly’ Search Algorithm
1103 Can Nissan Woo Indians to Drive the Datsun GO+?
1104 Sony Corp: Still on Slippery Path
1105 Can Zippo Keep the Iconic Flame Still Alive?
1106 Sun Pharma-Technion Pact: A Win-Win Industry-Academia Partnership?
1107 Hidesign’s Positioning As A Lifestyle Brand – A Growth Strategy?
1108 Healthcare: The Next Big Thing for Digital Revolution in India?
1109 Apple Watch: Redefining Wearable Technology?
1110 Flipkart’s Tie-Up with Dabbawalas: Technology Wooing Tradition?
1111 McDonald’s: A Brand on Decline?
1112 What Went Wrong With Adidas in America?
1113 Starbucks’ Push into Grocery Business: A Brand Reinforcement Move?
1114 Turkish Airlines: Spreading Wings with Expansion Strategies
1115 Biyani’s Omni-Channel Strategy: Reviving Fortunes of Future Group?
1116 Paytm’s Foray into India’s Online Grocery Market
1117 Dr. Patrick Soon-Shiong: Redefining Healthcare with Techno Innovations
1118 M-Pesa: Will the Expansion Strategy Pay Off?
1119 Karkhana Zinda Tilismath: Growth Ambitions of the Herbal Panacea
1120 Angry Birds: Aiming to Fly High With Lego
1121 Airbus A380: Struggling for Survival
1122 Apple: Can it Grow Any Further?
1123 Air India: Is Privatisation the Only Panacea for the National Carrier?
1124 Danube’s Foray into Real Estate: Leveraging Expo 2020 Opportunities for Growth?
1125 Yum! Brands in China: Facing Brand Fatigue?
1126 Wildcraft: Surging Ahead With Adventure Gear
1127 Snapdeal: Surging Ahead in the Indian E-Com Market
1128 Burger King to Spice up Global Palate with Vegetarian Menu
1129 Apple’s HealthKit: Upgrading to Stay Competitive
1130 Women-Only Cabs: A Panacea for Women Safety
1131 Starbucks Closing Down La Boulange Stores: What Went Wrong?
1132 Maggi in Instant Trouble: Can Nestle India Restore the Brand Image?
1133 Huawei India: Exploring Innovative Growth Strategies
1134 Will Apple Music Disrupt The Music Streaming Industry
1135 Singapore International Airlines Group: Crafting Brand Portfolio for Growth
1136 Kohl’s: Innovation Spurring Growth for the Retailer
1137 Swiss Watchmaker Frédérique Constant’s Survival Dilemma
1138 ‘Dabur Baby’: Can Dabur Sustain in the Premium Baby Care Market in India?
1139 Aldi UK: The Discount Grocer on a Growth Spree
1140 Emami Acquires Kesh King: An Aggressive Growth Strategy?
1141 Parle: Betting Big on India's Premium Biscuits Segment
1142 Huawei: Setting Ringtones in the US Smartphone Market
1143 Fitbit: Facing Challenges in Wearables
1144 State Bank of India: E-Commerce Tie-ups to Drive Growth?
1145 Myntra: Can it be the ‘Facebook of Fashion’ Network?
1146 Michael Kors: Fashion Favourite No More?
1147 CEMEX: Differentiation as a Growth Strategy
1148 Yelp: Treading on Turbulence?
1149 Hero Electronix: Hero Group’s Leap into Electronics
1150 SBG Cleantech Ltd: Bringing Sunshine to India’s Power Sector
1151 Asda: Restoring Brand Warmth to Retain Customers
1152 Green Vehicles: Gaining Momentum in India
1153 Pernod Ricard: On a Spirited Growth Journey
1154 Dangote Group: Unlocking Opportunities in Africa
1155 Guroo: Bringing Price Transparency to US Healthcare Consumers?
1156 Keurig: Brewing Trouble in Coffee Cup?
1157 Carpooling in India: A Growing Social Trend?
1158 Tesla: Revolutionising Energy Storage?
1159 The Unilever Foundry: Spearheading the Spirit of Radical Openness
1160 P&G’s Open Innovation Model: ‘Connect + Develop’
1161 Spiceworks Inc.: Building Transparency in Business
1162 ‘The Guardian’ (Angel) of Open Journalism – Breaking the Mould?
1163 Kering: Defining Sustainability through Radical Openness
1164 SWAYAM: India’s Self-Learning MOOCs Platform (Compact Case)
1165 Wikipedia: A Standard Bearer of Openness? (Compact Case)
1166 Mars India’s Expansion Strategies in the Indian Pet Food Market
1167 E-Tailer Lenskart Betting Big on Brick and Mortar: Will the Gamble Payoff?
1168 Maruti Suzuki: Breaking The Small Car Image With Ciaz
1169 Cleveland Clinic and Hebrew University: A Virtual Partnership to Redefine Nanotechnology?
1170 Corporate Restructuring at Google
1171 Grofers: Global Ambitions of the Local Start-up?
1172 Apple in China: Facing Falling Fortunes?
1173 Discovery Group’s Innovative Business Model: Can it Sustain?
1174 Foodpanda: Trouble in Store for the Food Startup?
1175 Google’s ‘Infinix Hot 2’: A Strategic Move to Tap African Market?
1176 Gap Inc.: Can the Ageing Brand be Revived?
1177 Microsoft Windows 10: Cannibalization or Game Changer?
1178 IndiGo: The Low-Cost Airline’s Success Formula
1179 Amazon Web Services: The Pioneer in Cloud Computing
1180 Instagram: Exploring an Innovative Monetisation Model
1181 ‘Jan Aushadhi’: Will the Revamping Strategy Pay Off?
1182 Paytm: Growing through Acquisitions
1183 Takata Airbags: Triggering Panic Recalls
1184 ‘Mind Your Fleet’: A Threat to Uber and Ola on Indian Roads? (Compact Case)
1185 Acquisition of Israeli Dairy Company Tnuva by Bright Foods – On the Right Track?
1186 AIIMS: The Premier Healer in Turmoil?
1187 Sistema – RCom Merger Deal: Dawn of a New Era in Indian Telecom Sector?
1188 HUL’s Acquisition of Indulekha: A Strategic Return to Hair Care Segment?
1189 City Football Group: Crafting an Innovative Business Model
1190 Duolingo: A De facto Language Tutor?
1191 Practo: Transforming Healthcare Dynamics with Technology
1192 Philips’ Transition to Circular Economy: Can the Innovation Sustain?
1193 IRCTC-Foodpanda Tie-up: A Happy Journey?
1194 ‘Google for India’ – Taking Technology for a Leap
1195 Everlane: Promoting Responsible Shopping Through Radical Transparency
1196 Wockhardt’s Way of Surviving Turbulent Times
1197 Apollo Hospitals: Embracing Transport Giants for Business Optimisation
1198 Tata International Limited: Expanding Footprints to Africa
1199 Pfizer-Allergan Buyout Pact: Prompting an Unprecedented Tax Inversion Row?
1200 Quikr.com: Can it Ride the Changing Tide?
1201 American Apparel: Life Beyond Bankruptcy
1202 Twitter in its Tenth Year: What Lies Ahead?
1203 Battery Maker A123 Systems’ Revival Plans: Striking the Right Spark?
1204 BlaBlaCar: Can it Have a Smooth Ride in India? (Compact Case)
1205 Digital India: Keys to Unlock the Business Potential (Compact Case)
1206 Shuttl - An Uber for Buses in India? (Compact Case)
1207 Coca-Cola in an Energising Deal with Monster
1208 Times Now in UK: A Laudable Launch?
1209 Trouble Brewing at Groupon: Tough Times Ahead
1210 eBay: Can the US E-tailer Recoup in India? (Case Centre Competition Entry)
1211 Shanghai Tang: The Chinese Fashion Brand Makes a Bid for the West (Case Centre Competition Entry)
1212 Walmart: The Retail Giant in Crisis
1213 Netflix Inc. Global Expansion Plans: A Quick-Fix Solution to Gather Critical Mass?
1214 Whole Foods Market: Can the Organic Food Pioneer Regain Growth?
1215 Deyor Rooms: Can They Redefine the Hotel Aggregation Business in India?
1216 OYO Rooms: Offering Affordable Hotel Stay
1217 What Makes The Kroger Company Tick in the Supermarket Industry?
1218 Walt Disney: Riding on ‘Star Wars’ Mania?
1219 Skechers’ Pan-Asia Strategy: Can it Repeat its US Success?
1220 Embraer: Embracing ‘New Metrics of Success’
1221 Blue Star: On a Growth Spree in the AC Business
1222 Expo 2020: Will the Looming Global Recession Cast A Shadow on the Event?
1223 Volkswagen: Get it Right
1224 Skill India Mission: Fostering Public Private Partnership
1225 Baidu Driving the Driverless Car: A Challenge to Google?
1226 Thomas Cook India – SBI Partnership: A Win-Win Deal?
1227 ShopClues: Exploring Growth in Small Towns
1228 Amazon Launching Grocery Delivery App in India – A Winning Move? (Compact Case)
1229 Quintillion Media: A Disruptor in the Digital Publishing Space?
1230 BHP Billiton’s Brazilian Disaster: Crisis Time for the Mining Behemoth
1231 Zoctr: The ‘Flipkart of Healthcare’ in the Making?
1232 Expo 2020: A Catalyst for Dubai’s Tourism Sector?
1233 Motorcycle Taxis: Solving Urban Transport Conundrum in India?
1234 HBO India: Image Makeover to Move Ahead
1235 First Republic Bank: Digital Transformation with a Human Touch
1236 CERA India’s Business Expansion Strategies
1237 WeWork’s Foray into India: A Boon for Start-ups?
1238 Avon’s Turnaround Plans: A Move in the Right Track?
1239 Coca Cola’s Foray into India’s Value-Added Dairy Drinks Market with Vio
1240 Merck: Supporting Digital Health Start-ups in Africa
1241 COMAC’s Commercial Aircraft Venture: Carrying High-Flying Ambitions?
1242 Alibaba’s Acquisition of South China Morning Post: A Good Buy?
1243 Going Global – The ‘Dalian Wanda’ Way
1244 Sport England: Driving Social Change through Consumer Approach
1245 Can David Potts Revive the Falling Fortunes of Morrisons?
1246 Jugnoo: Leveraging on Smartphone Penetration
1247 Education Loans: Investing for Future India?
1248 SABMiller Sales Weakened by Volatile Currency Challenge
1249 ‘The Unbound Collection’: Hyatt’s Anti-Hotel Brand to Spur Growth?
1250 Vodafone’s 4G Launch in India: Will it Trigger a Price War?
1251 BuzzFeed: Driving Innovation in Global Media Industry
1252 Zika Virus: A New Global Health Emergency?
1253 Sri Sri Ayurveda: Setting the Stage for Another Consumer Product War?
1254 Facebook Loses Face in ‘Free Basics’ Initiative in India
1255 Studiowest: Tata’s Re-entry to the Cosmetics Market
1256 VIP: The Luggage King’s Growth Crisi
1257 Woolworths: Can the Supermarket Chain Revive Falling Fortunes?
1258 Nintendo: Hopping the Smartphone Bandwagon
1259 ‘Titan Juxt’: A Smart Launch?
1260 Renault: Driving its Way to China for Growth
1261 Anbang Insurance Group: American Acquisitions as a Growth Strategy
1262 Xerox: Facing Turbulence
1263 Nike's 2020 Growth Strategy: Can CEO Mark Parker 'Just Do It'?
1264 Online Retailer Jumia: Africa’s Amazon?
1265 Gatimaan Express: Indian Railways on a Fast Track
1266 Gucci’s Turnaround – Is the Luxury Brand Back in Vogue?
1267 Coty’s New Growth Strategy: Creating a World Class Beauty Experience?
1268 Asian Paints: Painting a Larger Canvas of Home Décor Needs
1269 Citigroup to Exit Retail Banking in Latin America: A Wise Move?
1270 Big Bash League: Scripting a New Paradigm for Cricket?
1271 Shake Shack: Shaping Up to be the ‘Better Burger’
1272 Atom Bank: Scripting a Success Story Through ‘Neo Banking Model’?
1273 Free Mobile: Disrupting the French Mobile Landscape (Compact Case)
1274 Can Ideas Inspire Infosys to Grow Big? (Compact Case)
1275 Luxottica Group SpA: Leadership Crisis Affecting Growth Prospects
1276 DS Group’s Pulse Candy on a Growth Spree
1277 Cosmetic Retailer Lush: Will its Ethical Growth Strategy Payoff?
1278 Falabella’s Innovative Growth Strategy in Latin America
1279 ‘Bisleri Pop’: Bisleri’s Re-entry into India’s Soft Drinks Market
1280 Mi-Fone: A Mobile ‘Made in Africa, for Africa’
1281 ‘True Blue’: Sachin Tendulkar’s New Innings
1282 Mercedes-Benz: Charting a Success Trail in India
1283 Will Shanghai Disneyland Bring the Disney Magic to China?
1284 Hyundai’s ‘Make in India’ Plan: Riding on High Hopes?
1285 Starbucks in China: Can its Success Continue?
1286 Lufthansa: Scaling New Heights of Success
1287 Can Steve Rowe Restore Growth for Marks & Spencer?
1288 ‘Five Guys’ Becomes U.K’s Favourite Fast Food Chain: What Next?
1289 Starbucks in South Africa: A Strategic Move to Conquer the Continent?
1290 Hershey’s in China: Tough Times Ahead?
1291 Fabelle: ITC’s Foray into Luxury Chocolates
1292 Microsoft’s Acquisition of LinkedIn: A Synergistic Move?
1293 Burberry: Negotiating a Tough Business Environment
1294 Hershey’s Bid to Stay Relevant
1295 Can Macy’s Overcome its Mounting Troubles?
1296 Big Box Retailer Sears: In Search of the Lost Glory?
1297 Versace’s Digital Strategy to Drive Growth
1298 Can Cadbury Overcome the Creme Egg Fiasco?
1299 illycaffe`: Braving the Odds to Brew a New Destiny
1300 Can Meru Cabs Surge Ahead with ‘Reverse Surge’ Strategy
1301 Can a Tottering Twitter Bounce Back? (Compact Case)
1302 StoreKing: Tapping the Rural E-Commerce Market in India
1303 YU Televentures: Innovating to Dominate India’s Mobile Space
1304 Walmart vs Amazon: Battle of the Titans
1305 Bigbasket: Betting Big on Indian Online Grocery Market
1306 LeEco: Grand Plans for India’s Smartphone Ecosystem
1307 ‘Ola Lux’: Ola’s Foray into Luxury Car Service
1308 Peabody Energy: Collapse of the Coal Giant
1309 365 by Whole Foods Market: Wooing the Millennials?
1310 Danaher Corporation: Splitting to Succeed?
1311 Li-Ning: Reinventing With the Changing Times
1312 Amazon India-Vodafone Tie-Up: Expanding Offline Presence
1313 Nirma’s Buyout of Lafarge: A Win-Win Deal?
1314 Five Star Chicken’s Rebranding Strategy in India: A Smart Move?
1315 Tata CLiQ: Can the 'Phygital' Model be a Game Changer?
1316 The Indian Book Market: Scripting a New Growth Story?
1317 Alibaba’s E-commerce Strategy for Rural China
1318 Uber – Didi Bonhomie in China: Unleashing a Bigger Game Plan?
1319 Micromax Diversification: Will it Disrupt the White Goods Space?
1320 HCL Technologies: Struggling to Retain Business
1321 Leicester City FC Turnaround: An Inspiration to the World of Business?
1322 The Dollar Shave Club: Can the Unilever Deal Add Sheen?
1323 DuPont - Dow Chemical Merger: A Happy Wedlock?
1324 Flipkart Acquires Jabong: A Move to Strengthen Market Position?
1325 Honda’s Scooter Strategy: Scripting a Turnaround with Activa
1326 Encyclopaedia Britannica’s Digital Transformation
1327 Uber Cedes in China: What Went Wrong?
1328 Klöckner’s Digital Transformation: Will the Disruptive Model Work for the Steel Major?
1329 HUL’s New Range of Baby Care Products: A Challenge to J&J?
1330 Aeropostale: Can the Clothing Retailer Emerge from Bankruptcy?
1331 Airbnb’s Rising Valuation: Will the Bubble Burst?
1332 Foxconn’s Acquisition of Sharp: Dreams of Building a Global Brand?
1333 Cisco’s Transition: A Tremor too Big?
1334 Brand Factory: On an Expansion Spree
1335 Urban Outfitters Acquires Italian Food Chain: An Unrelated Growth Strategy?
1336 Himalaya Drug Company’s Reinvention Plans
1337 Pokémon GO: A Genre Changing Game or a Passing Fad?
1338 QwikCilver Solutions: Pioneering the Art of Gifting Cards
1339 TVS Logistics: What Next after KKR, Goldman Sachs Pullout?
1340 Abof.com: Aditya Birla Group’s E-Commerce Venture
1341 Air France-KLM Group: Smarting Under Incomplete Merger Blues
1342 Crisis Management at Chipotle
1343 Burger Pizza: Will Domino’s Game Plan Succeed? (CC)
1344 Comcast’s Acquisition of DreamWorks Animation: A Move to Take Disney Head On?
1345 Expo 2020: Can JAFZA Capitalise on the Mega Event?
1346 Yahoo’s Acquisition By Verizon: A Strategic Move?
1347 Is Tiffany & Co. Losing its Sparkle?
1348 Pandora: Can Tim’s Return Revive its Fortunes?
1349 Reddit: Braving Turbulent Times
1350 Nestlé’s Transformation Plans Under Ulf Mark Schneider
1351 ITC: Brewing a Strategic Growth Plan with Premium Coffee
1352 Amazon Bookstore: A Disruption Beyond Virtual Landscape
1353 IDFC Bank’s Acquisition of Grama Vidiyal Microfinance: A Win Win Deal?
1354 Randstad’s Monster Acquisition: A Move to Transform HR Services?
1355 Steinhoff International: Realising Global Dream Through Acquisitions
1356 Bioelectronic Medicine: The Future of Chronic Disease Management?
1357 Amazon’s Strategic Growth Plans for India
1358 Microsoft Vs. Amazon: The Cloud Computing Combat
1359 Google’s Pixel Phone: A Threat to Apple’s iPhone
1360 Boeing Heading Downwards?
1361 The ‘Egyptian Cotton’ Fiasco: Can Welspun Regain its Lost Image?
1362 Walmart Acquires Jet.com: Fast-Tracking Online Growth?
1363 YKK Group: Promoting the ‘Cycle of Goodness’ for Value Creation
1364 Hanjin Shipping Company’s Bankruptcy Woes
1365 Little Cab: Safaricom’s Big Step in Taxi Hailing Space
1366 Deloitte’s Inter Group Merger: Will it Ensure Service Integration?
1367 ZoomCar: Betting Big on IoT to Drive Growth
1368 EpiPen: A Quirky Tale of Prescription Drug Pricing
1369 Reynolds’ Rollover to Rorito: A Wise Move by GM Pens?
1370 Cyrus Mistry’s Ouster from Tata – A Failure of Corporate Governance?
1371 China’s Musical.ly – Facebook of the Future?
1372 Caterpillar: Caught in a Storm Amidst Change of Guard
1373 Target: Seeking Relevance in a Crowded Grocery Market
1374 Galaxy Note 7: Burning a Hole in Samsung’s Pocket?
1375 Hugo Boss: Saying Goodbye to the Luxury Segment
1376 Starbucks’ Upscale Chains: Innovating to Shed Basic Image
1377 Virat Kohli: On a Journey from Cricket to Business? (CC)
1378 Activision Blizzard: The Gaming and Entertainment Publisher’s Growth Saga
1379 Urban Ladder: Integrating an Online and Offline Growth Strategy
1380 Unilever’s Strategies to Build Agility and Resilience
1381 Can eBay’s Acquisition of Ticketbis Fulfil its Global Ambitions?
1382 Mahindra Launches Electric Car e2o Plus: Growing to the Next Level
1383 Reliance Jio: Betting Big on Content-app Ecosystem?
1384 PVR Cinemas’ Next Show in its Growth Journey
1385 The Uber-Volvo Deal: Making Self Driving Cars a Reality?
1386 Has Apple Hit the Peak?
1387 Dr. Oetker in India: Spreading Too Thin?
1388 Emirates: Is the Gulf Airliner Losing its Lustre?
1389 Marriott-Starwood Merger: A Mega Deal in Hotel Industry
1390 Essilor: On a Digital Transformation Drive
1391 Uber in MENA: A Boon to Women’s Mobility?
1392 Can Fashion Retailer GUESS Revive Falling Fortunes?
1393 Patanjali Ayurved: Can It Avoid Falling into ‘Icarus Paradox’ Trap?
1394 Can Starbucks Crack China’s Tea Market with Brand Teavana?
1395 GE - Baker Hughes Deal: Creating an Industry Leader in the Oil Sector?
1396 Bombay Dyeing’s Dying Textile Business: Can it be Revived?
1397 Ctrip Buying Skyscanner – A Win-Win Deal?
1398 AT&T’s Decision to Buy Time Warner: Challenges Ahead
1399 RYANAIR: Navigating the Turbulent European Aviation Market
1400 BMW – Driving Growth through Sustainable Practices
1401 Ross Eschews E-Commerce: A Sustainable Strategy?
1402 Wipro Consumer Care: Taking a Big Leap in China
1403 MacBook Pro 2016: Scripting Apple’s Waterloo?
1404 Facebook: What the Future Forecasts?
1405 Staples to Shut Down UK Stores: What Next for the Stationery Stalwart?
1406 Airtel Payments Bank: India’s First Payments Bank Goes Live
1407 Volvo India’s Growth Strategy with Hybrid Cars
1408 Dabur’s Transition to a Professional Corporate: The Duggal Effect?
1409 Next Plc. – Falling Fortunes of the Fashion Chain
1410 Indus OS: Making Inroads into Mobile Ecosystem
1411 LeEco in US: Poised for Disruption through Product Integration?
1412 FreshDirect: The Rising Player in US Online Grocery
1413 Israel’s Startup Logz.io: Can Military Principles Scale Up Growth?
1414 Eden McCallum: Disrupting the Consulting Space
1415 Costco’s Retail Business Model: Can it Stand the Test of Time?
1416 Canon India’s ‘Vision 2020’: Charting Next Phase of Growth through Experiential Marketing
1417 GoPro: Struggling For Survival
1418 Veggie Grill: Challenging the Fast Casual Veterans
1419 Can Ferrero Overcome the Nutella Fiasco?
1420 LEGO – Building Future through Diversification
1421 McDonald’s Stake Sale in China: Can it Unlock Growth Potential?
1422 Alibaba Gears Up to Capture Southeast Asian Market
1423 Peugeot Buys India’s Ambassador: Curtains Down for an Iconic Brand?
1424 McBreakfast: McDonald’s Breakfast Revolution
1425 SBI – Coca Cola Pact: A Move to Augment India’s Digital Dreams
1426 Axis Bank: A Brand in Need of a Makeover?
1427 Nestlé SA: Moving Up to the Next Level of Social Value Creation
1428 Danone India: On an Expansion Spree
1429 Lyca Group: Allirajah Subaskaran’s Growth Saga
1430 PALF: Will it Pay Off for Pearson?
1431 Cathay Pacific on a Business Revamp Strategy
1432 Etihad Aviation: On the Throes of Management Overhaul
1433 Hyundai Motor’s Falling Fortunes: Can they be Revived?
1434 Amazon or Netflix: Who Would Rule the Roost in Video Streaming?
1435 DMart’s Successful Retail Journey: A Lesson for Indian Retailers?
1436 Can Renault Replicate the Success of its KWID Model in India? (CC)
1437 Havells India Enters Personal Grooming Space
1438 Tesco’s Booker Acquisition Move: A Wholesale Deal for the Retailer?
1439 Domino’s in India: Can it Regain its Dominance?
1440 WhatsApp Status Upgrade: Sounding the Death Knell for Snapchat?
1441 Google Home vs. Amazon Echo: War of the Titans for a Smarter Home
1442 Amazon Go: Debuting ‘Just Walkout’ Retail Experience
1443 Alibaba's Bailian Deal - The Next Big Move in Retail?
1444 Energy Transfer Partners’ Strategy to Resolve Dakota Access Crisis
1445 YES BANK's ‘Responsible Banking’: A Sustainable Strategy?
1446 Mattel Inc.: CEO Margaret Georgiadis’ Challenges to Drive Growth
1447 Payless ShoeSource Inc.: Can it Survive Retail Bankruptcy?
1448 Nintendo Switch: A Game Changing Console?
1449 Malaysia Airlines: Bouncing Back from the Brink
1450 JC Penney Closing Stores: Wary of Online Retailers?
1451 Nielsen - RichRelevance Collaboration: Redefining Retail Experience?
1452 Can Swatch Set Off an Alarm in the Smartwatch Market?
1453 Marketing The Rainbow: The American Express Way
1454 LEGO: Troubled with Copycats in China
1455 Macy’s Scripting a New Growth Journey with CEO Jeff
1456 SpiceJet’s Foray into Retail: A Move in the Right Direction?
1457 Maersk-Alibaba Alliance: A Win-Win Deal?
1458 Estée Lauder’s Strategy for Millennials
1459 Wikitribune: Promoting Evidence-based Journalism
1460 BlackBerry: On a Revival Mode
1461 Vice Media: The Cult Brand for the Millennials
1462 Airbus: Flying with Innovations
1463 Samsung Pay: Revolutionising Mobile Payments
1464 Staples’ Rebranding Strategies to Retain Legacy
1465 Hrvatski Telekom’s Transformation: The Davor Tomaškovic Way
1466 Kotak’s Digital Service 811: Will it Disrupt India’s Payments Banks Platform?
1467 Coca-Cola’s Restructuring Strategies to Retain Fizz
1468 Google’s ‘Digital India’ Initiatives
1469 Buffalo Wild Wings: Chasing Growth in Same-Store Sales
1470 Amazon Vs. Flipkart: Battling for E-Commerce Supremacy
1471 Under Armour: Can the Brand Bounce Back?
1472 UberEATS: Can it Win the Online Food Delivery Market in India?
1473 Microsoft’s Move to Make Al Mainstream
1474 Can Fashion Retailer Coach Regain its 'Upscale' Tag?
1475 JioFiber: Will it Disrupt India’s Home Broadband Market?
1476 Hasbro: Driving Growth Through Digital Games
1477 Coca Cola and PepsiCo: Facing Competition from Regional Brands in India
1478 Applebee’s: Falling Fortunes of the American Brand
1479 Priceline Group: Reinventing in the Global OTA Market
1480 Can Big Pharma Survive the Ongoing Patent Cliff?
1481 Chobani: Winning the US Yogurt War
1482 Google-Microsoft-Apple: Tech Giants in Classroom Fray
1483 Nokia 3310: The Return of the Native
1484 MTR’s Foray into Ready-to-Eat Breakfast Segment (CC)
1485 Coca-Cola’s Foray into Frozen Dessert Segment(CC)
1486 HUL’s Push into the ‘Natural’ Space: Can it Counter the Patanjali Challenge?
1487 Samsung’s Acquisition of Harman: A Strategic Growth Opportunity?
1488 Microsoft’s 4Afrika Initiative: Promoting Growth through Technology
1489 Super Mario Goes Mobile: Will the Gamble Pay Off?
1490 Toshiba: Reeling in Crisis
1491 Swiss Watchmaker Chopard: Treading a Timeless Journey
1492 Lidl’s Plans for the US
1493 General Electric’s Transformation Plans under John Flannery
1494 Will Tim Hortons’ ‘Always Fresh’ Win Over UK?
1495 La Opala’s Turnaround Story: From Anonymity to Dominance
1496 Amazon’s Whole Foods Acquisition
1497 Microsoft Cloud Services: Will It Empower NGOs in India?
1498 Mattel’s Revamped Strategy for China
1499 Flipkart – Adding Private Labels to the Cart
1500 Volvo’s Move to Make India a Manufacturing Base
1501 Edutech Startup Byju’s: Expanding Horizons
1502 Cracking China's Film Market: The 'Bollywood' Way
1503 Airtel Launches ‘Project Next’: Digital Innovation to Enhance Customer Experience
1504 Industrial Enzymes: A Growing Market Trend
1505 Whatfix: A Game Changer in Enterprise Resource Management?
1506 Can H&M Overshadow Zara in India?
1507 What Keeps Amazon Ticking Against Legacy Retailers?
1508 Islamic Banking: Africa’s New Growth Frontier?
1509 Facebook Stories: A Move for One-upmanship?
1510 Facebook’s ‘Express Wi-Fi’: Poised for Success?
1511 Republic TV’s Controversial Entry Strategy(2017 EFMD Case Writing Competition)
1512 L’Oréal’s Body Shop Acquisition: What Went Wrong?(2018 John Molson MBA Case Writing Competition)
1513 Happiest Minds’ Strategic Acquisition of Cupola Technology(2018 John Molson MBA Case Writing Competition)
1514 Coach - Kate Spade Merger Puts Michael Kors in a Spot(2018 John Molson MBA Case Writing Competition)
1515 Ralph Lauren’s ‘Way Forward’ Plan: Stuck in Uncertainty?
1516 Alibaba’s Hema Stores: Disrupting China’s Retail Landscape
1517 Alzheimer’s Market: Is Big Pharma Losing the Battle?
1518 Telecom Major BT’s Strategy to Regain Customer Trust
1519 Snapdeal 2.0: Rebirth of the Online Retailer
1520 Sephora’s Retail Innovation
1521 Titan: Weaving Growth Plans With ‘Taneira’
1522 Amazon’s Market Entry Strategies in Australia
1523 Amazon: A Sleeping Giant of Digital Advertising?
1524 Alex and Ani: The Unconventional Lifestyle Brand
1525 Symphony: The Single Product Success Story
1526 Nike Ties Up with Amazon: A Strategic Move?
1527 Retiring ‘Virgin America’: Post Merger Blues for the Airline Brand
1528 Air India: Transitioning from Public to Private (OwnershipThe 2018 John Molson MBA Short Case Writing Competition-business ownership: private vs. public ownership)
1529 Michael Kors Eyes Expansion as a Growth Strategy
1530 MTNL Debt Restructuring: A Precursor for Revival
1531 Hampton Creek in Turmoil
1532 German Pharma Industry: Striving to Grow with Innovation
1533 ‘Google for Jobs’: Will It Disrupt The Recruiting Industry?
1534 Dabur’s Digital Strategy to Drive Growth
1535 SAIC Motor’s India Debut: A Disruptive Move?
1536 MobiKwik - Bajaj Finance Deal: Heralding a New Era in Digital Payments Space
1537 The Advertising Agency Business: Strategies to Brace Change
1538 Nordstrom’s Reinvention Plans to Stay Relevant
1539 The Walt Disney Company: Leveraging Technology to Stay Relevant
1540 FMCG Major Britannia: Focusing on Premium Segment for Growth
1541 Alibaba Invests in Tokopedia: A Boost for Indonesia’s E-commerce Market?
1542 Turmoil at Infosys: Is Corporate Governance at Stake?
1543 Samsung – Revolutionising Customer Service in India
1544 Coca-Cola’s Sustainable Packaging Strategy
1545 Amazon Acquires Souq.com: A Strategic Move to Win the Middle East
1546 GE’s Renewed Commitment to Renewable Energy
1547 Brand Safety in Advertising: Is Under Threat?
1548 Unilever’s ‘Seventh Generation’ Acquisition: Going Green?
1549 The ‘REALCAR’ Project: Adopting Circular Economy Practices for Sustainability
1550 Citadel Group’s Acquisition of Charm Health: A Win-Win Deal?
1551 Russian Pharma Industry: Striving to Attain Self-Sufficiency
1552 Nestlé India’s Comeback Strategies
1553 Tolaram Innovating in the Nigerian Market with Indomie
1554 Nestlé – Blue Bottle Coffee Deal: Driven by Desire for Growth in the U.S
1555 Pivotel’s Strategic Acquisition of Satellite Provider GMN
1556 Netflix: A Ubiquitous Global Entertainment Company?
1557 Starbucks’ Expansion Plans for China
1558 Royal Dutch Shell plc.: Overcoming GDPR Challenges
1559 Social Media Crisis at IndiGo Airlines
1560 NIIT: Driving on Digital Transformation Trend
1561 Is Pro Kabaddi Changing the Face of Indian Sports?
1562 Future Group’s Reorganisation Strategies
1563 Brandless: Wooing Buyers Without a Brand
1564 Bonobos Acquisition by Walmart: Setting a New Benchmark in Multichannel Experience?
1565 Changing Dynamics of Indian Ice Cream Industry
1566 Pizza Hut: Leveraging the Digital Space for Growth
1567 ArcelorMittal Set to Seal SAIL JV: Opening the Doors for ‘Make in India’?
1568 LEGO: On Road to Sustainability
1569 Samsung: Will Change of Guard Change Corporate Culture?
1570 Tiger Balm: Can the Ailing Brand Roar Back to Success?
1571 Hero MotoCorp: Surviving the JV Split
1572 Stitch Fix: The Fashion Startup with a Difference
1573 ‘Tata Cha’ Café: Motivating the Millennials to Drink Tea? (Comapct Case)
1574 Is Artificial Intelligence in Apple’s DNA?
1575 General Motors: The Global Giant Loses Way in India
1576 Business Anthropology: An Evolving Domain of Practice
1577 Toys“R”Us: Struggling for Survival
1578 Washington Post: Proposing a New Future for Print Media?
1579 Geely-Volvo’s Move to Make Next Gen EVs
1580 Uber to Turn Over a New Leaf with Dara Khosrowshahi
1581 LG ‘ThinQ’: A Brand New Vision to Make Life Better
1582 IKEA’s Acquisition of TaskRabbit: A Move to Secure Customer Success?
1583 OYO Townhouse: A Game-Changer For OYO Rooms?
1584 Jayem Neo: Will Tata Nano’s Comeback Brand Be a Game-Changer?
1585 H&M to Unveil Arket Brand – A Move to Go Upmarket?
1586 Wipro Digital’s Cooper Acquisition: Expanding Strategic Design Capabilities
1587 Airline Industry: Using Big Data to Enhance Customer Experience
1588 Stuart Weitzman’s Brand Journey – Staid to Stylish
1589 SpiceJet’s Successful Turnaround Strategies
1590 Starbucks’ Plans in Italy: Carrying Coal to Newcastle?
1591 SOBHA Limited: Building Brand Brick by Brick
1592 Zoomcar’s PEDL: Promoting Multi Model Urban Mobility
1593 TTK Prestige Ltd: Growing with Chandru Kalro
1594 Old Monk: The Brand Forever
1595 Cineworld’s Takeover of Regal: A Strategic Move?
1596 Idea Cellular-Vodafone Merger: A Win-Win Deal?
1597 Gender Lens Investing: Exemplar of Social Change
1598 BBC Bets Big on India: A Strategic Move?
1599 Patanjali Goes Online: A Move to Beat HUL?
1600 The Tide Pod Challenge: A Brand Crisis for P&G?
1601 Apple Slowing Down Older iPhones: A Wise Business Strategy?
1602 The Amazon-Berkshire-JPMorgan Healthcare Disruption Spree
1603 Can Apple Storm the Video Streaming Space?
1604 Ola Goes Global: A Move to Take on Uber?
1605 PIRCH Inc.: ‘De-perching to Re-perch’
1606 The Emirates-Airbus A380 Deal: Negotiating To Survive?
1607 Walmart Goes to the Cloud: A Move to Take on Amazon?
1608 Disney-Fox Deal: Strategy to Navigate the Digital World
1609 Rebooting Maruti Suzuki: The CEO Kenichi Ayukawa Way
1610 Google’s Oreo Go: A Strategic Drive for Internet Adoption
1611 Zuckerberg’s Strategies to Fix Facebook in 2018
1612 WhatsApp Pay: Will it Disrupt India’s Digital Payments Space?
1613 Coca-Cola Goes Alcoholic in Japan: A Sensible Move?
1614 Danone to Exit Indian Dairy Business: What Went Wrong?
1615 Rise of the Refurbished Goods Market in India
1616 YellowPepper: Boosting Mobile Payments Technology in Latin America
1617 ITC’s Brand Expansion Strategy through ‘Aashirvaad’
1618 Fujifilm’s Xerox Acquisition: A Reinvention Strategy?
1619 Trivago: The Hotel Search Engine On a Roll
1620 Aamir Khan: The Marketing Guru of Bollywood
1621 Tesla’s Pay Plan for Elon Musk: A Radical Move in Corporate History?
1622 Johnnie and Jane Walker: Can the Two Scotch Brands 'Keep Walking' Together?
1623 The US Fast Food Chain Chick-fil-A’s Menu for Success
1624 Diet Coke Relaunch: Is Coca-Cola Shifting from ‘One Brand Strategy’?
1625 Blockchain: A Boon for the Pharma Industry?
1626 Blaze Pizza: Expanding to Gain Global Footprint
1627 ‘Everyone Can Create’: Apple Sparks Student Creativity
1628 Convenience Stores in the US on an Inconvenient Path
1629 Rentickle: Growth Story of the Lifestyle Goods Rental Startup
1630 What Makes Hotstar Streaming Service Superstar in India?
1631 Ethnography: An Effective Tool for Business Solutions?
1632 Digital Gaming Industry: The India Story
1633 ‘We Can Stop Tesla’: Volkswagen AG’s Electric Vehicles Strategy
1634 Tesla: Turbulent Times Ahead
1635 Pierce Brosnan’s Surrogate Advertising Pandemonium
1636 MakeMyTrip: Deploying Open Source Technology to Drive Growth
1637 Tyson Foods’ Beyond Meat Investment: A Strategic Move?
1638 Richemont Acquires Stake in Yoox Net-á-Porter: A Boost to Online Luxury Retail?
1639 Shell’s Rendezvous with Renewable Energy: A Welcome Move?
1640 Pepperfry’s Digital Initiatives: A Move to Stave Off Competition?
1641 CVS Health: Promoting Innovative Healthcare
1642 Can Fast Food Major Subway be Saved?
1643 Tencent-JD.com Deal to Buy Vipshop Stake: A Move to Take on Alibaba?
1644 Smiley’s Plans to Increase Presence in India
1645 Uber to Focus on Core Markets for Growth
1646 Nestlé India’s Strategic Move to Win the Breakfast Cereal Segment
1647 Facebook’s Debut in Online Dating: A Move to Outsmart Tinder?
1648 Harley-Davidson’s Business Strategy to Boost Sales in India
1649 HondaJet: Expanding Wings in India
1650 Gibson Brands Inc: Can the Iconic Guitar Maker be Revived?
1651 Hershey’s Continued Bid to Stay Relevant
1652 Micromax’s EV Venture: A Prudent Business Strategy?
1653 Rent the Runway: A Noble Endeavour for Haute Couture
1654 Harry’s On an Expansion Plan to Grow Beyond Shaving
1655 The Indian Automobile Industry: Driven by Digital Innovations
1656 Ethiopian Airlines: Growth Strategies to Dominate the African Sky
1657 ‘Khadi by Raymond’: Making Khadi a Fabric of Choice
1658 Zara’s Success Recipe: A Zest for Customer Co-Creation
1659 WOW Air: The Budget Airline On the Go
1660 Amazon Buys Ring: Can the Deal Spell Magic?
1661 Tupperware: Scaling New Heights with NASA’s Space Mission
1662 Ride Hailing Service Grab: In Quest of Dominance in Southeast Asia
1663 Nike Flaunts Social Responsibility as a Reinvention Strategy
1664 Alibaba: Diversification at the Cost of Profits?
1665 Frito-Lay’s Vision of the Future of Snacking
1666 MoviePass: A Sustainable Business Model?
1667 Innocent Drinks: Adding Fizz to the Brand through Coca-Cola
1668 Arby’s: Turnaround Plans of the US Fast Food Chain
1669 Bisleri International Goes Fizzy with Mango Fonzo
1670 Reliance versus Airtel: Battle for Supremacy Reaches the Cloud
1671 HM Land Registry: On the Brink of a Major Overhaul
1672 Mswipe: Leveraging the Digital Payments Landscape in India
1673 HUL Forays into Traditional Indian Breakfast Segment
1674 China’s DiDi Drives into Mexico on a Global Expansion Spree
1675 Can the War against Glaucoma be Won?
1676 Thyssenkrupp-Tata Steel JV: A Landmark Deal in the Steel Industry?
1677 Bayer-Monsanto Merger: Concerns Still Abound
1678 Will Walmart’s Mass-to-Class Strategy Work?
1679 Baidu’s Artificial Intelligence Drive: Can COO Exit Impede the Momentum?
1680 Walmart’s Robotic Workforce: Can Man and Machine Coexist?
1681 Private Aviation Taking Wings in Turbulent Times
1682 Google Faces the Heat for Unfair Trade Practices in India
1683 Google’s Investment in JD.com: A Win-Win Strategy?
1684 Tesco's Strategies to Tackle Food Waste
1685 Alphabet’s Waymo: A Disruptive Business Model in the Making
1686 Social Network ‘hello’: Calling India
1687 EVERYTABLE: The Fast Food Restaurant Chain on a Social Mission
1688 Starbucks’ Store Closures: A Right Strategy for Growth?
1689 The Tesco-Carrefour Deal: A Strategic Alliance in the Supermarket Business?
1690 Apple Sees Opportunity in Augmented Reality
1691 Groupe PSA Drives Opel On A Profitable Journey
1692 ‘See Now, Buy Now’: A Sustainable Model for the Fast Fashion Industry?
1693 Google-Carrefour Collaboration: A Strategic Deal for the Grocery Giant?
1694 Subscription Box: A Sustainable Business Model?
1695 Restructuring of Ogilvy to Embrace New Age Challenges
1696 IKEA’s Furniture Take-Back Policy: Promoting Circular Economy?
1697 EU Slaps Fine on Google: End of the Road for Android Monopoly?
1698 AT&T’s AppNexus Acquisition – A Move to Counter Google-Facebook Duopoly?
1699 Has Netflix Reached Its Peak?
1700 Walmart-Flipkart Deal: Taking Amazon Head On in India?
1701 NMC Healthcare’s Acquisition of Al Zahra Hospital: A Trendsetter in GCC Healthcare?
1702 Campbell Soup in a Soup?
1703 Molson Coors’ Cannabis Connection in Canada: A Good Bet for Real Growth?
1704 Walmart Woos Microsoft to Take on Amazon
1705 Zume Pizza: Disrupting the Pizza Supply Chain
1706 Johnson & Johnson to Re-launch Baby Care Products: A Move in the Right Track?
1707 Can Starbucks Regain its Mojo in China with Alibaba Partnership?
1708 Levi Strauss on a Resurrection Mode
1709 Tata Sky - Sony Pictures Pricing Deal Faceoff
1710 Starbucks Back in Australia: Will it Savour Success Now?
1711 Nestlé Japan’s Wellness Ambassador Program
1712 Jet Airways Caught in an Air Pocket
1713 Houston Astros: Leveraging Data Analytics to Win the World Series
1714 Simba Mattress on a Global Expansion Spree
1715 Beauty Brands Retailer Nykaa’s Ambitious Growth Plans
1716 Doorstep Service Delivery: Can Delhi Lead the Way
1717 Tesco’s New Discount Chain Jack’s: A Challenge to Aldi and Lidl?
1718 Kalyan Jewellers: Can the Brand Wear the Crown of Trust?
1719 Social Engineering: An Emergent Threat to Business?
1720 Deliveroo: The Food Delivery Startup on an Expansion SpreeRelated news


Schicke elegante kleider mit
Lucy williams fashion me now age
Grey fashion company logos
50ies style icons fashion
Beauty fashion photography tumblr vintage
Critics choice awards dresses 2019 fashion
Giochi per ragazze di moda e trucco gratis online